Smaller Default Larger

Image„Jestem sobie Dąbrowianka” – śpiewająco prezentuje się zespół wokalny „Dąbrowianki”. Istnieje od 2003 roku, a cieszy się już niemałym dorobkiem i uznaniem. Jego działalność wspomaga Wójt Gminy Dąbrówka i Gminne Centrum Kultury.
Wszystko zaczęło się z inicjatywy sołtysa wsi Dabrówka pana Edwarda Kryszkiewicza. Pomysł okazał się trafny, spotkała się z wielkim zainteresowaniem głównie żeńskiej części mieszkańców Dąbrówki. Nic bardziej nie integruje społeczności jak wspólny śpiew. Toteż na pierwszym spotkaniu niemal śpiewająco ustalono program działalności zespołu. Głównym celem zespołu jest propagowanie folkloru naszego regionu, ziemi mazowieckiej i szeroko pojętej pieśni ludowej.

ImageNad repertuarem czuwa pani Krystyna Głowacka – emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej w Dąbrówce. Okrasa zespołu jest pan Stanisław Głowacki, który na rzadko już spotykanym instrumencie – harmonii trzyrzędowej akompaniuje zespołowi. Osiemnastu żeńskim głosom dzielnie wtóruje głos męski pana sołtysa – menadżera zespołu.

Zespół zadebiutował na uroczystości 90-lecia OSP w Dąbrówce. Debiut okazał się na piątkę z plusem jak publicznie podkreślił powiatowy komendant straży, który był zauroczony hymnem strażaka „Rycerze Floriana”. Na dowód tego jak podobał się zespół publiczności były kolejne zaproszenia na Diecezjalne Dożynki w Radzyminie i Gminne Dożynki w Poświętnem. Warto podkreślić, że choć „Dąbrowianki” dumne są ze swojej miejscowości o czym śpiewają w swoim repertuarze, potrafią również wysławić i docenić ościenne gminy i powiatu wołomińskiego.

„Dąbrówki są sławne”, „Nasi strażacy”, „Radzymin, Radzymin – to jest miasto sławy”, „O Poświętnej Gminie pieśń wesoła płynie”, to nieliczne cytaty bogatej twórczości pani Krystyny Głowackiej. Słowa te i inne pieśni ludowe z wdziękiem wyśpiewują pięknie ubrane „Dąbrowianki”. Nie byłoby sukcesów bez zgodnej pracy całego zespołu, który spotyka się dwa razy w tygodniu.
W poniedziałkowe i czwartkowe wieczory ze strażnicy płyną piękne melodie śpiewne na próbach.

Image

 

Image Image
Image Image
Image Image
Image  

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31