Smaller Default Larger

Koło Gospodyń Wiejskich zostało założone w styczniu 1975 r.  z inicjatywy Spółdzielni Kółek Rolniczych w Dąbrówce. Liczyło wówczas 15 członkiń, obecnie jest tylko 7. Na przestrzeni tych 30 lat opiekunami byli kolejno: SKR w Dąbrówce, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Wyszkowie (ODR), Wojewódzki Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Ostrołęce (WZKiOR), Urząd Gminy w Dąbrówce, a obecnie Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce.

W pierwszych latach swojego istnienia KGW, przy współpracy SKR
i ODR przyjmowało zapisy na pisklęta i prowadziło ich sprzedaż. Organizowane były kursy szycia i kroju, gotowania, pieczenia ciast oraz konkursy na najładniejszy ogródek przydomowy. W ten sposób Koło dotrwało do lat osiemdziesiątych. Wzniesiono stan wojenny przez co jego działalność została ograniczona.

ImageW roku 1987 z inicjatywy WZKiOR w Ostrołęce na bazie kół gospodyń wiejskich powstały zespoły artystyczno-folklorystyczne. Od tamtej pory co roku w Tłuszczu odbywają się przeglądy tychże zespołów z całego województwa mazowieckiego, w których również uczestniczą „Chruścielanki”.

W całym okresie istnienia Koło Gospodyń Wiejskich z Chruściel brało udział
w wielu uroczystościach takich jak: dożynki na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim oraz diecezjalnym. „Chruścielanki” brały również udział w uroczystości czterdziestolecia istnienia Biblioteki Publicznej w Dąbrówce. W roku 1999 wspólnie z mieszkańcami Dąbrówki świętowały otwarcie nowego budynku w którym obecnie mieści się Strażnica i Gminne Centrum Kultury. W grudniu 2003 roku brały udział w spotkaniu opłatkowym w Urzędzie Gminy w Dąbrówce. W 2005 roku uroczyście obchodziły trzydziestolecie swej działalności. KGW jest gospodarzem imprezy „Noc Świętojańska”, odbywającej się rokrocznie od 2009 roku nad uroczym stawem w Chruścielach.  Oprócz uroczystości świeckich „Chruścielanki” biorą udział w uroczystościach kościelnych takich jak: Procesja Bożego Ciała, Procesja Rezurekcyjna czy Procesja z racji Odpustu Parafialnego. Uczestniczą również w imprezach z okazji dnia Babci i Dziadka, a także w Zlotach Klubu Seniora.

Stroje, które noszą panie z Koła zaprojektowały same, a sfinansowane zostały w większej części przez Urząd Gminy w Dąbrówce.

                                                    

Image Image
Image
Image
Image Image
Image Image

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31