11 listopada obchodzimy święto upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość, która odbyła się w Dąbrówce, rozpoczęła się od Mszy Św. w intencji Ojczyzny. Obecni byli na niej mieszkańcy gminy, przedstawiciele jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz poczty sztandarowe szkół z terenu gminy. Zwieńczeniem Mszy Świętej był koncert patriotyczny „Moja Ojczyzna”.
23 września po raz kolejny uczciliśmy pamięć o wybitnym poecie blisko związanym z terenem naszej gminy, patronem Szkoły Podstawowej w Dąbrówce. Tego roku przypada 195. rocznica urodzin i chrztu Cypriana Kamila Norwida.
„W 1920 roku Kuligów stał się areną walk, podczas których czoła bolszewikom maszerującym na Warszawę stawił Dywizjon Jazdy 1. Armii por. Józefa Siły-Nowickiego, używający groźnie brzmiącej nazwy Dywizjonu Huzarów Śmierci. Walczyli w nim ochotnicy, w tym ochotnicy-policjanci. Pod Kuligowem w sierpniu 1920 roku zaatakowali tyły wroga. Ta szalona eskapada Huzarów zdezorientowała bolszewików i umożliwiła skuteczne działanie głównych sił, którym udało się rozbić kolumnę sowieckich wojsk. Do historii Huzarzy Śmierci przeszli jako jednostka, która w wojnie z bolszewikami 1920 roku nie przegrała żadnego starcia. Jedno z tych starć rozegrało się w Kuligowie, w scenerii nadbużańskich łąk.”
14 sierpnia, w Dąbrówce miało miejsce niezwykłe widowisko historyczne. W ramach „Szlaku chwały 1920 roku” dokonano inspekcji miejsc pamięci związanych z Bitwą Warszawską 1920 roku. Łącznie odwiedzono 12 miejsc pamięci, w tym 10 w miejscowościach położonych na terenie powiatu wołomińskiego, z czego Dąbrówka była ostatnim etapem inspekcji. Wizji lokalnej dokonał gen.
Na zaproszenie Radosława Korzeniewskiego, Wójta Gminy Dąbrówka oraz Anny Manieckiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, po raz kolejny naszą gminę odwiedziła p. Danuta Bałuk, wdowa po generale Stefanie Bałuku. Okazją było spotkanie podsumowujące uroczystości rocznicowe zrzutu żołnierzy cichociemnych na placówkę pod Kołakowem.
Majowe obchody rozpoczęły się uroczystą przemarszem Jednostek OSP oraz szkolnych pocztów sztandarowych do Kościoła p.w. Krzyża Świętego w Dąbrówce na Mszę w intencji Ojczyzny. Po wspólnej modlitwie odbył się koncert pieśni patriotycznych pt. „Majowa Jutrzenka”.
15 kwietnia w sali widowiskowej GCK odbył wieczór patriotyczny „W hołdzie Bohaterom Armii Krajowej i Żołnierzom Wyklętym – Bohaterom Niezłomnym, który poprowadzili członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Radzyminie.
"W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, jako żołnierz powołany do służby specjalnej przysięgam, że poświęconego mi sprzętu, poczty i pieniędzy strzec będę nie tylko jako dobra państwowego, ale i jako środków i pieniędzy przeznaczonych dla odzyskania wolności Ojczyzny, a tajemnicy służby specjalnej dochowam, nawet wobec moich przełożonych i kolegów w konspiracji i nie zdradzę jej nikomu, aż do końca wojny. Tak mi Panie Boże dopomóż”.
Tak właśnie brzmiały słowa przysięgi „ Cichociemnych”, specjalnie szkolonych, legendarnych żołnierzy polskiej armii, którzy w czasie II wojny światowej zrzucani byli na spadochronach na terytorium okupowanej Polski.
1 marca w Kościele Miłosierdzia Bożego w Józefowie odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny i poległych w Jej obronie. Uczestniczył w niej Wójt Gminy Dąbrówka- Radosław Korzeniewski, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce- Anna Maniecka, Dyrektor Zespołu Szkół w Józefowie- Małgorzata Kozioł, uczniowie Zespołu Szkół oraz mieszkańcy.
W mroźne, zimowe popołudnie 11 grudnia, w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce, jak co roku odbyły się „Rodzinne warsztaty przedświąteczne”. Przybyli mieszkańcy mieli możliwość skorzystania z dziewięciu stoisk, na których mogli przygotować bożonarodzeniowe ozdoby. I tak, wśród tych stanowisk znalazło się stoisko z malowaniem bombek oraz ozdabianiem bombek metodą decoupage, tworzenie świątecznych stroików, projektowanie scrapbookingowych kartek, tworzenie szklanych kul śniegowych, a także lukrowanie pierników, lepienie aniołów z masy solnej, świeczniki zalewane specjalnym żelem do świec oraz tworzenie cotton ballsów czyli kordonkowych kul. Uczestnikom warsztatów czas umilił koncert kolęd w wykonaniu pana Leszka Kupca (pianino) oraz Aleksandry Dobczyńskiej (wokal).