Samorząd Województwa Mazowieckiego uchwałą z dnia 29 października 2001 roku ustanowił Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida przyznawaną za wybitne dzieło bądź kreację, artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Nagrody przyznawane są corocznie w czterech kategoriach: muzyka, sztuki plastyczne, literatura i teatr.(…) Od 2005 roku także Nagroda Specjalna za całokształt twórczości.
26 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie Nagród im. Cypriana Kamila Norwida. Gala w tym roku obchodziła swoje dziesięciolecie. Wręczono cztery Nagrody w wybranych kategoriach, a także nagrodę specjalną za „dzieło życia” przyznawaną za całokształt twórczości artystycznej.
Wielkim wyróżnieniem dla naszej gminy było zaproszenie do występu podczas tegorocznej edycji rozdania nagród laureatów XI konkursu „Cyprian Norwid Poeta naszej Ziemi”. W uroczystości wzięli udział Wójt Gminy Dąbrówka Tadeusz Bulik wraz z małżonką i Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce- Anna Maniecka.
O 18.00 w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie zaproszonych gości przywitał wicemarszałek Marcin Kierwiński:
”Mamy to szczęście, że jesteśmy regionem centralnym, a wiec to tutaj na Mazowszu wielu jest wspaniałych aktorów, reżyserów, artystów plastyków, muzyków i pisarzy, ludzi o wielkim formacie, których sława przekracza granice województwa, których dzieła rozsławiają Mazowsze na całym świecie. Po raz dziesiąty wręczmy Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Obchodzimy także inny ważny jubileusz - 190 rocznicę urodzin Norwida, tego wielkiego Polaka, wielkiego twórcy.”
Nagrodę za „dzieło życia” odebrał Wiesław Michnikowski. Aktor, choć ma swoje lata, jest znany nawet młodemu pokoleniu. Zawdzięcza to charakterystycznym postaciom w jakie się wcielał i wyrazistości jaką im nadał. Jest niewątpliwie gwiazdą teatru, ale film i telewizja nie są mu obce. Każdy z pewnością pamięta postać Jej Ekscelencji z „Seksmisji” J. Machulskiego i głos Papy Smerfa. Sławę wśród młodego pokolenia, przyniosły mu występy w Kabarecie Starszych panów emitowane przez stacje telewizyjne. Piosenka „Wesołe jest życie staruszka” jeszcze przez długie lata nie pójdzie w zapomnienie.
Laureatem Nagrody Norwidowskiej w dziedzinie „Literatura” został Krzysztof Boczkowski za tom wierszy „Dźwięki i echo”. Wybitny tłumacz poezji angielskiej, poetai lekarz- profesor medycyny oraz genetyki. Zadebiutował w 1969r. na łamach miesięcznika „Twórczość”. Od tamtej pory wydał ponad dziesięć tomików wierszy. Jego utwory to poezja głębokich odczuć i przeżyć wewnętrznych. Opisuje zależność człowieka od otaczającego go świata, na motywach przemijania i metafizyki.
W dziedzinie „muzyka” nagroda trafiła do rąk Alicji Knast. Laureatka wyróżniona została za wkład i doprowadzenie do otwarcia Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010r.Na swoim koncie ma również wiele sukcesów zawodowych. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji z dziedziny muzykologii, psychologii, muzyki i muzeologii.
W kategorii „sztuki plastyczne” nagrodę odebrał Krzysztof Gierałtowski za wystawę „Indywidualności Polskie”. Nazwany interpretatorem ludzkich twarzy, reprezentant współczesnej, polskiej fotografii, twórca przenikliwych wizji portretowanych osób. W swojej pracy „Indywidualności Polskie” umieścił kolekcję polskich wyjątkowości lat 1968-2009 w swoim subiektywnym wyborze. Do tego grona należeli m.in.: Jan Paweł II, Andrzej Wajda, Lech Wałęsa, Czesław Miłosz.
Statuetką Nagrody Norwidowskiej w kategorii „teatr” nagrodzono Iwana Wyrypajewa. Aktor, reżyser i dramatopisarz rosyjski nominowany za reżyserię spektaklu „Taniec” („Delhi”) w Teatrze Narodowym.
Wszyscy obecni wysłuchali również wierszy Patrona Nagrody w wykonaniu laureatów XI Konkursu Poetyckiego w Dąbrówce „Cyprian Norwid poeta naszej Ziemi”. W kategorii recytacja zaprezentował się Dominik Sadowski ze Szkoły Podstawowej w Siewnicy, w poezji śpiewanej Kinga Szymusiak i Jarosław Gołoś z LO im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie.
Występy tego dnia uświetnił również występ duetu Wojciech Waglewski&Bartosz Łęczycki.
Uroczystość prowadziła Monika Richardson, a oprawę muzyczną zespół Varsovia Brass Quintet.
http://gckdabrowka.net.pl/120-uroczystosci/uroczystosci-w-2011/645-ojczyzna-to-wielki-zbiorowy-obowizek#sigFreeId2862ca70b7