Smaller Default Larger

W ramach kwietniowego wyjazdu członkowie Klubu Kulturalnego pod opieką p. Urszuli Przetackiej i p. Olgi Pakuły z Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce oraz p. Tomasza Rurarza mieli przyjemność obejrzeć wystawę pt. „Titanic the Exhibition” w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.


Jak dowiedzieliśmy się od pani przewodnik, która oprowadzała nas po tej wystawie, pomysł budowy trzech największych na świecie liniowców - Olimpic, Titanic i Gigantic narodził się już w roku 1907. Najnowocześniejsze technologie zastosowane na ich pokładach oraz system wodoszczelnych grodzi miały nadać statkom miano niezatapialnych. Prace nad legendarnymi liniowcami rozpoczęły się w 1909 roku, a już 10 kwietnia 1912 roku Titanic wyruszył w swoją pierwszą podróż do Nowego Jorku.


Na wystawie „Titanic the Exhibition” mieliśmy okazję obejrzeć ponad 200 eksponatów wydobytych z wraku statku, a także wiele rekonstrukcji wnętrz – między innymi kajut pasażerów pierwszej czy trzeciej klasy. Poznaliśmy również liczne historie ludzi podróżujących na pokładzie Titanica. Myślę, że większości z nas najbardziej zapadła w pamięci opowieść o Kate Phillips, na podstawie której ponad 80 lat później nakręcono oscarowy film. Z eksponatów natomiast największe wrażenie na wszystkich chyba zwiedzających zrobiła imitacja góry lodowej – można było jej dotknąć i na tej podstawie wyrobić sobie wyobrażenie o tym, jakie odczucia termiczne towarzyszyć musiały tym pasażerom Titanica, którzy choć na chwilę znaleźli się w wodzie. Wierzcie mi, nie chcielibyście tego doświadczyć…


Moim zdaniem wystawa pozwoliła nam lepiej zrozumieć okoliczności zatonięcia Titanica na Oceanie Atlantyckim oraz to, jak czuli się ludzie, których spotkała tak wielka tragedia. Na wystawie brakowało mi jedynie rekonstrukcji słynnych, filmowych schodów oraz obecności Leonarda DiCaprio, ale poza tymi szczegółami wyjazd mogę uznać za jak najbardziej udany.


Patrycja Szczepanik

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31