To była rekordowa rekonstrukcja: wzięła w niej udział największa liczba rekonstruktorów, największa liczba koni i przybyło najwięcej widzów. Dynamiczna akcja, niezwykle plastyczna narracja i podkład muzyczny… Inscenizacja potyczki Huzarów Śmierci z bolszewikami w Kuligowie odniosła w tym roku bardzo duży sukces. Dziękujemy, że byliście tego dnia z nami!
Ochotniczy Dywizjon Jazdy 1. Armii por. Józefa Siły-Nowickiego w sierpniu 1920 roku oddział wsparł odbicie Serocka, gdzie zdobył 5 kaemów, 30 koni i wzięli 50 jeńców. W ciągu następnych dni wykryli wojska nieprzyjacielskie w Kuligowie. Żołnierze, nie mogąc się doczekać posiłków, zdecydowali sami rozprawić się z bolszewikami…
Tę właśnie historię na nadbużańskich łąkach od kilku lat odtwarzają rekonstruktorzy, którzy w tym roku przyjechali ze wszystkich stron Polski.
Patronat honorowy nad wydarzeniem, które odbyło się 18 sierpnia, objął Joachim Brudziński - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Uroczystości w Kuligowie upamiętniają udział funkcjonariuszy Policji Państwowej w obronie ojczyzny w 1920 roku, którzy walczyli w szeregach Huzarów Śmierci.
- W godzinie narodowej próby, jaką był rok 1920, funkcjonariusze policji okazali się wyjątkowo bitnymi i odważnymi żołnierzami. Ich bohaterstwo i patriotyzm stanowiły kwintesencję etosu policyjnej służby w II Rzeczypospolitej – mówił podczas uroczystości Radosław Korzeniewski, wójt gminy Dąbrówka
Tegoroczna inscenizacja potyczki huzarów z bolszewikami rozgrywała się nad brzegiem rzeki, a także w jej nurcie. Dynamiczna akcja, niezwykle plastyczna narracja i podkład muzyczny – wzbudziły zachwyt widzów. Warto podkreślić, że w przygotowania wydarzenia zaangażowała się także lokalna społeczność. Scenografię do tegorocznej inscenizacji wykonał jeden z najlepszych okolicznych stolarzy – sołtys wsi Kuligów, Wiktor Oleśkiewicz.
Ale 18 sierpnia w Kuligowie widzowie podziwiali nie tylko samą rekonstrukcję. Duże brawa otrzymała Skierniewicka Orkiestra Dęta a policjanci w galowych mundurach, stukający oficerkami, budzili westchnienia żeńskiej części widowni. Pokaz desantu z powietrza Biura Operacji Antyterrorystycznych, choć zniżający się helikopter wzbudził tumany kurzu, widzowie obejrzeli z bardzo dużym zainteresowaniem.
Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz szkolenia psów policyjnych. Oprócz tego był także pokaz specjalistycznego sprzętu policji rzecznej, policyjne samochody, punkt pokazowy pierwszej pomocy i stanowisko Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji. A do symulatora dachowania auta ustawiła się duża kolejka. Każdy chciał sprawdzić, jak to jest…
– Liczba uczestników wydarzenia w tym roku zdecydowania przerosła nasze oczekiwania – mówi Anna Maniecka, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce, jednego z organizatorów imprezy. – Bardzo się cieszymy, że uroczystość co roku cieszy się większym powodzeniem, a miejscowość Kuligów i gmina Dąbrówka, stają się dzięki temu coraz bardziej rozpoznawalne w Polsce.