Kto z najmłodszych nie lubi otrzymywać prezentów? Kto nie jest zafascynowany postacią Św. Mikołaja? Kto, jeżeli nie one przez cały rok są baaardzo grzeczne po to, aby otrzymać wspaniały prezent?
„Wiła wianki i wrzucała je do falującej wody
Wiła wianki i wrzucała je do wody…”
Mówi się nic dwa razy się nie zdarza i to prawda. Tegoroczne obchody Nocy Świętojańskiej w Chruścielach były jeszcze bardziej uroczyste, magiczne, pełne humoru i dobrej zabawy niż ubiegłoroczne. W czasie tej niezwykłej nocy przesilenia letniego rozpalano ogniska, w których palono zioła. Tańce i obrzędy miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj.
„Cała plastyki tajemnica
Tylko w tym jednym jest,
Że duch – jak błyskawica,
A chce go ująć gest”
29 maja w Skansenie nad Bugiem odbył się VII Powiatowy Plener Malarski „Wspomnienie miejsc dzieciństwa Cypriana Norwida”. Objęty był honorowym patronatem Starosty Powiatu Wołomińskiego i Wójta Gminy Dąbrówka.
Dzień Dziecka to szczególny dzień, w którym żadne dziecko nie powinno być smutne. To tez taki dzień, w którym rodzicie obdarowują swoje pociechy prezentami i słodkościami.
29 marca w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce odbyła się wystawa fotografii Ryszarda Sobolewskiego pt. „Meksyk - kraj bajecznych krajobrazów i wspaniałych ludzi”. Fotograf z zawodu jest oficerem policji, ekspertem fotografii kryminalistycznej w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Głównej Policji w Warszawie. Wykonuje ekspertyzy kryminalistyczne, w których dokumentacja fotograficzna odgrywa istotną rolę. Kształci przyszłych ekspertów fotografii.
17 marca na scenie Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce miał miejsce spektakl pt. „ I dlatego jest, jak jest”, który rozpoczął cykl uroczystości norwidowskich organizowanych w 2009 r. Spotkanie odbyło się przy współpracy Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce oraz Dąbróweckiego Stowarzyszenia „ Ścieżkami Norwida”.
Podczas cyklu pt.” Echa wielkich sal koncertowych”, który odbył się 12 marca, wykonawcy zaprezentowali utwory, które rozbrzmiewały na największych estradach świata. Uczniom gimnazjów została przybliżona nie tak długa, bo sięgająca końca XVII wieku historia koncertów publicznych. Poruszony został również problem zmiany funkcji muzyki
– od użytkowej do czysto artystycznej.
Wykonawcy:
Agata Marcewicz-Szymańska - sopran
Bartłomiej Łubian – trąbka
Adam Sychowski - fortepian
Cykl pt. „ Muzyka latynoamerykańska” odbył się 19 lutego w Publicznym Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrówce. Pojawiły się tańce , rytmy i style charakterystyczne dla siedmiu krajów Ameryki Łacińskiej. Można było znaleźć mieszankę hiszpańskich elementów melodycznych z rytmami kubańskimi
W repertuarze koncertu znalazły miejsce kompozycje wybitnych twórców latynoskiego kręgu kulturowego oraz utwory tradycyjne, inspirowane folklorem Europejczyków, amerykańskich Murzynów i Indian.
Wykonawcy:
Marcelina Sankowska – flet
Agnieszka Cypryk – skrzypce
Janusz Raczyński - gitara
Strona 1 z 2