Po dwuletniej przerwie powróciliśmy do organizacji Konkursu „Cyprian Norwid Poeta Naszej Ziemi”. Konkurs ten, organizowany w Dąbrówce, to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, przyciągające młodych miłośników literatury i sztuki, którzy swoim udziałem składają hołd jednemu z najwybitniejszych polskich wieszczy. Honorowy patronat pełni Wójt Gminy Dąbrówka.
Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2000 roku, z inicjatywy lokalnych miłośników literatury oraz władz gminy Dąbrówka. Celem było nie tylko uczczenie pamięci Norwida, ale również promocja jego twórczości wśród młodzieży. Z biegiem lat konkurs zyskał prestiż i stał się ważnym punktem na kulturalnej mapie powiatu wołomińskiego i nie tylko. W tym roku, 22 maja odbyła się już XXI edycja tego konkursu, a uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności w trzech kategoriach: recytacji, poezji śpiewanej i teatrze jednego aktora.
W komisji konkursu poetyckiego zasiedli znawcy literatury i twórczości Norwida:
- Tomasz Korpysz - doktor habilitowany, profesor uczelni Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, językoznawca i norwidolog;
- Magdalena Woźniewska - Działak - dr hab. Wydziału Nauk Humanistycznych Uczelni Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, literaturoznawca,
- Grzegorz Mrówczyński - aktor, reżyser teatralny, dyrektor artystyczny teatrów m.in.: Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Teatru Polskiego w Poznaniu, założyciel i pierwszy dyrektor artystyczny Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu, dyrektor Teatru im Cypriana Norwida w Jeleniej Górze.
Członkowie komisji mieli trudne zadanie, ponieważ poziom prezentowanych utworów był bardzo wyrównany - laureaci zostaną nagrodzeni podczas finału konkursu, który odbędzie się 28 maja w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce.
Nieodłącznym elementem spotkań z poezją Norwida są warsztaty poświęcone m.in. recytacji, interpretacji tekstu, emisji głosu czy fonetyki.
I tak warsztaty dla uczestników kategorii recytacja, kl. I-III i IV-VI poprowadziła Pani Natalia Sulich z Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach - były to ćwiczenia językowe oraz mała forma plastyczna – akwarele.
Warsztaty dla uczestników kategorii Recytacja, kl. VII-VIII i szkół średnich oraz uczestników kategorii teatr jednego aktora poprowadził Jerzy Lach - reżyser, poeta, menedżer. Założyciel Teatru im Alberta Tison w Żninie /1986 - 1998/, z którym zrealizował ok.20 spektakli.
Natomiast warsztaty dla uczestników kategorii poezja śpiewana poprowadziła Pani Anna Jarachowska - wokalistka, muzyk, trener wokalny i emisji głosu, dyrygent chóru, aktorka scen muzycznych, pedagog, nauczyciel muzyki.
Konkurs „Cyprian Norwid Poeta Naszej Ziemi” ma ogromne znaczenie kulturalne i edukacyjne dla młodego pokolenia i nie tylko. Przyczynia się do popularyzacji twórczości Cypriana Kamila Norwida, jednego z najważniejszych poetów romantyzmu, którego twórczość, mimo upływu lat, nadal zachwyca swoją głębią i aktualnością. Ponadto inspiruje młodych ludzi do rozwijania swoich talentów artystycznych i literackich, oferując im miejsce do prezentacji swoich umiejętności.