Baczność - Do Hymnu! Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy ! Te słowa zabrzmiały w samo południe w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce. Licznie zebrani mieszkańcy z dumą i wzruszeniem odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Ksiądz proboszcz specjalnie na tą uroczystość przyozdobił Dom Boży w biało-czerwone wstęgi aby nadać patriotyczny wydźwięk wydarzeniu.
12 października miały miejsce doniosłe uroczystości. Hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. C.K. Norwida nadano imię Cichociemnych. Została również odsłonięta i poświęcona tablica w hołdzie Cichociemnym oraz mural przedstawiający zrzut Cichociemnych. A wszystko to w atmosferze Święta Edukacji Narodowej.
W niedzielę 17 czerwca w Chruścielach odbyła się uroczystość 100-lecia obecności obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ikona malowana na płótnie jest kopią obrazu Jasnogórskiego. Mszę Świętą poprowadził ksiądz proboszcz Grzegorz Piotrowski. Po uroczystości gościom przekazano chwytającą za serce publikację stworzoną przez Agnieszkę Nowińską we współpracy z sołtys Chruściel Anną Matak.
Ponad osiemset osób wzięło udział w uroczystości 74. rocznicy zrzutu żołnierzy cichociemnych w kołakowskim lesie. Biegi, rekonstrukcja zrzutu, koncert i pokaz pirotechniczny ściągnęły tłumy mieszkańców i gości. Kołaków zaszczycił także swoją obecnością Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który objął imprezę honorowym patronatem.
Majowe obchody rozpoczęły się uroczystą przemarszem Jednostek OSP oraz szkolnych pocztów sztandarowych do Kościoła p.w. Krzyża Świętego w Dąbrówce na Mszę w intencji Ojczyzny i strażaków. Po wspólnej modlitwie korowód udał się pod pomnik Tadeusza Kościuszki oraz pod kamień upamiętniający postać porucznika Zygmunta Siennickiego zamordowanego w Charkowie w 1940 r. W imieniu mieszkańców kwiaty złożyli: Wójt Gminy Dąbrówka- Radosław Korzeniewski, Zastępca Wójta Gminy Dąbrówka- Zenon Zadróżny, Przewodniczący Rady Gminy- Marcin Kaczmarczyk.
1 marca w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski , zastępca wójta Zenon Zadróżny oraz sekretarz Gminy Michał Strzelecki złożyli kwiaty pod pomnikiem Chwały Oręża Polskiego w Kołakowie oddając hołd poległym żołnierzom polskim.
Wielkanoc już za dwa tygodnie, a w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce jak co roku odbyły się Rodzinne Warsztaty Przedświąteczne. Uczestnicy skorzystali z kilku stanowisk, na których mogli wykonać palmy wielkanocne, stroiki stojące oraz wiszące, przozdobić pisanki, wypleść koszyk z papierowej wikliny oraz słodko udekorować babeczki.
Kolejna edycja konkursu „Skąd znam tę twarz?” już za nami. W tym roku świętowaliśmy skromny jubileusz pięciolecia. Konkurs został włączony w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Patriotyczna atmosfera towarzyszyła nam od samego rana. W samo południe została odprawiona Msza Święta w Intencji Ojczyzny w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce. Kolejnym punktem uroczystości było oddanie hołdu oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, na grobie żołnierzy z 1939 r. oraz pod Dębem Pamięci upamiętniającym ofiarę zbrodni katyńskiej 1940 r. Rangę wydarzenia potęgowało niesienie 100 metrowej flagi przez mieszkańców gminy.
23 października podczas powiatowego etapu X Konkursu Poetyckiego „Spotkania z twórczością ks. Jana Twardowskiego” w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach, zaprezentowali się uczniowie ze szkół z terenu powiatu wołomińskiego.
11 października w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce odbyły się gminne eliminacje do X Konkursu Poetyckiego „Spotkania z twórczością ks. Jana Twardowskiego”. Wzięli w nich udział uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Dąbrówka.
Strona 1 z 3