18 kwietnia byliśmy uczestnikami uroczystości upamiętniającej 66 rocznicę zrzutów żołnierzy „Cichociemnych” na placówkę odbiorczą "Imbryk" pod Kołakowem.
Operacja z ich udziałem miała miejsce pomiędzy Kołakowem i Ostrówkiem w nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 r. Polegała na zrzucie żołnierzy oraz broni. Tamtej nocy spadochroniarze z ładunkiem wylądowali w lesie. „Leśni żołnierze” po jego odbiorze załadowali zrzutową broń i dostarczyli do pobliskiego schronu, a spadochroniarzy odprowadzono do wyznaczonych kwater.
Uroczystość upamiętniająca te wydarzenia rozpoczęła się Mszą Świętą, która odbyła się w Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Józefowie. Odprawiona została w intencji walczących i poległych w obronie Ojczyzny oraz ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Uroczystość uświetnił występ Konkatedralnego Chóru Kamionek, który zaprezentował pieśni patriotyczne. W dalszej części programu uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik Chwały Oręża Polskiego, gdzie wspólnie odśpiewany został hymn Polski oraz odmówiona modlitwa za poległych „ Cichociemnych”. Poszczególne delegacje złożyły kwiaty w następującej kolejności:
Płk Andrzej Boczkowski – w imieniu żołnierzy Cichociemnych
Eugeniusz Getka, Leon Zadróżny - w imieniu organizacji kombatanckich z terenu Gminy Dąbrówka
Tadeusz Wiśniewski - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w imieniu Starosty i Rady Powiatu Wołomińskiego
Tadeusz Bulik – Wójt Gminy Dąbrówka, Wiesław Wilkowski – Przewodniczący Rady Gminy oraz Agnieszka Gryglas – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Dąbrówka - w imieniu władz samorządowych Gminy Dąbrówka,
Stanisław Berliński – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP w Dąbrówce i Leonard Bereda – Komendant Gminny
Barbara Łowicka – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Guzowatce w asyście zuchów delegacja uczniów Szkoły Podstawowej im. C. K. Norwida w Dąbrówce
Na zakończenie uroczystości Tadeusz Bulik- Wójt Gminy Dąbrówka oraz Anna Maniecka – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury podziękowali uczestnikom za przybycie.