Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce
Dąbrowieckie Stowarzyszenia "Ścieżkami Norwida"
Zapraszają na uroczysty wernisaż wystawy Cyprian Norwid (1821 – 1883) „Żar słowa i treści rozsądek” autorstwa BARBARY WACHOWICZ 26 września o godz. 13.00 w Publicznym Gimnazjum w Dąbrówce.
O życiu i twórczości Norwida mówi Autorka wystawy Mistrzyni Mowy Polskiej Vox Populi, Laureatka Orderu „Polonia Mater Nostra Est” – „Polska Naszą Matką”
Wszyscy nasi Goście będą mieli szansę uzyskania pięknej dedykacji Barbary Wachowich na jej książkach o wielkich Polakach: Mickiewiczu, Słowackim, Norwidzie, Kościuszce, Sienkiewiczu oraz o Bohaterach „Kamieni na szaniec” i Ich Autorze Aleksandrze Kamińskim, którego Rok 2003 został ustanowiony przez Sejm.
Oficyna Wydawnicza RYTM – ofiarowuje Państwu dwa wspaniałe cykle książkowe: „Opowieści Barbary Wachowicz” i „Wierna rzeka harcerstwa”.
Wystawa BARBARY WACHOWICZ poświęcona Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, zatytułowana frazą z Jego wiersza: „Żar słowa i treści rozsądek”, jest pierwszą tego typu ekspozycją ilustrującą ikonografią i słowem biografię i twórczość Poety – Myśliciela – Artysty grafika.
Wystawa posiada trzy motta:
Norwida poetyckie: „Jam z tych poetów, co nie słówka nucę / Ja to, co śpiewam, żyję i boleję ...” , prozą: „W Matce swej, w Ojczyźnie kochać należy się powinnie i synowsko, stale, ciągle, czynnie, obowiązkowo i istotnieĄ” oraz słowa Ojca Świętego, Jana PawłaII o Norwidzie: „Jeden z największych poetów i myślicieli, jakich wydała ziemia polska”.
Przesłaniem ekspozycji jest ukazanie sylwetki Poety – w jego losach, wielkości, osamotnieniu, głęgokości refleksji na temat posłannictwa artysty, cech Polaków (ich ułomności ale i zalet), rozważań o Ojczyźnie.
Ikonografia prezentuje wszystkie portrety Norwida (fotograficzne, autoportrety, a także najciekawsze wizerunki Poety pędzla współczesnych), zdjęcia i portrety najważniejszych osób wpisanych w życie Norwida, rękopisy i grafikę Norwida, obrazy miast, pejzaży w kraju i na obczyźnie, przez które wiodły tropy Poety.
Wystawa powstała z inicjatywy, pod protektoratem i jest własnością Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
Prezentowano ją podczas Roku Norwida – w lipcu w Rzymie, we wrześniu w Paryżu, w grudniu będzie eksponowana w Wilnie.
Niech młodzież spod znaków Norwida działa zawsze wedle
Jego marzenia, by Polak w polaku i człowiek w Polaku
nie był karłem lecz olbrzymemĄ