29 sierpnia w Kuligowie, w ramach obchodów 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. odbyła się impreza plenerowa „ Ułani nad Bugiem” pod honorowym patronatem Starosty Wołomińskiego. Organizatorem była Gmina Dąbrówka, współorganizatorem Powiat Wołomiński, partnerem Stowarzyszenie Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920 r. Patronat medialny objął Kurier W oraz Życie Powiatu na Mazowszu.
Imprezę rozpoczęła uroczysta Msza Św., która została odprawiona w intencji Ojczyzny i jej Obrońców w Kościele pw. Matki Bożej Loretańskiej w Kuligowie. Następnie, uroczystym pochodem ułani na koniach, poczty sztandarowe OSP z terenu gminy, Publicznego Gimnazjum im. Ks. I. Skorupki w Józefowie oraz zgromadzeni goście udali się do skansenu, gdzie rozpoczęła się oficjalna część imprezy.
Przybyłych gości, w imieniu Wójta Gminy Dąbrówka oraz Przewodniczącego Rady Gminy powitała dyrektor Gminnego Centrum Kultury - Anna Maniecka. Wśród nich znaleźli się: Mariusz Błaszczak - Poseł na Sejm RP, Jan Grabiec - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji , Bożena Żelazowska - Zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Piotr Uściński - radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego , Kazimierz Rakowski – Starosta Wołomiński, Adam Łossan – Wicestarosta, Zenon Zadróżny – Z-ca Wójta Gminy Dąbrówka.
Głównym punktem imprezy była inscenizacja wcielenia i zaprzysiężenia ochotników do szwadronu polskiej kawalerii oraz rekonstrukcja potyczki z bolszewikami z 17 sierpnia 1920 r. Grupy rekonstrukcyjne - Stowarzyszenie Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920 w barwach 201. Ochotniczego Pułku Szwoleżerów oraz Nieformalna Grupa Rekonstrukcyjna Ludności Cywilnej Rajski Ptak z Tłuszcza niezwykle wiarygodnie zobrazowały wydarzenia jakie miały miejsce podczas najazdu bolszewików. Całość została wzbogacona o gawędę historyczną Grzegorza Jelenia – historyka z Radzymina, który przybliżył genezę i przebieg wojny polsko - bolszewickiej 1920 r.
Imprezie towarzyszył piknik ułański, na którym uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z codziennym życiem mieszkańców wsi, obejrzenia siodeł, militariów zaprezentowanych przez Stowarzyszenie z Radzymina, w tym pokazów z udziałem koni oraz skosztowania wojskowej grochówki, pysznego żurku, pajdy chleba ze smalcem czy wypiekanych na miejscu podpłomyków.
Na zakończenie odbył się koncert zespołu Dur- Moll, który zaprezentował pieśni legionowe i ułańskie. Patriotyczny nastój udzielił się zebranej publiczności, która wspólnie z artystami śpiewała znane wszystkim utwory.
Serdecznie dziękujemy strażakom z Kuligowa na czele z prezesem Grzegorzem Mianowskim, radnemu Mirosławowi Kuligowskiemu, pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej za pomoc w przygotowaniu imprezy. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Wojciecha Urmanowskiego, który udostępnił teren skansenu.