Karawana Europy jest projektem realizowanym przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki umożliwiającym mieszkańcom różnych terenów aktywne uczestniczenie w otwartych formach życia kulturalnego. Celem przedsięwzięcia jest m.in. kształtowanie aktywnej postawy u młodego odbiorcy, organizacja wolnego czasu wokół atrakcyjnych i bezpłatnych działań kulturalnych oraz modelowanie pozytywnych i prospołecznych wzorców zachowań poprzez wspólną zabawę. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rok w rok cieszy się coraz większą popularnością i ściąga coraz większe ilości zainteresowanych. W tym roku wystartowała 5 edycja wędrującego festiwalu sztuki i animacji, która w założeniu ma odwiedzenie 12 miejscowości z województwa mazowieckiego.
25 czerwca w Dąbrówce Karawana Europy zaczęła swój coroczny maraton. Niecodzienni goście zajęli się aranżacją artystycznej przestrzeni na placu przy Urzędzie Gminy. Przygotowano wiele atrakcji nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Nad całością czuwali Dariusz Jarosiński – dyrektor artystyczny festiwalu, Anna Mizińska i Magda Chabros - koordynatorki projektu, Maria Kowalik ze Staromiejskiego Domu Kultury oraz Anna Maniecka – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce.
Występy rozpoczęły się o godz. 16.30 spektaklem dla najmłodszych pt. „Smok obibok”. Aktorzy w pomysłowych, różnokolorowych strojach rozbawiali najmłodszą publiczność i zachęcali starszych do udziału w show. Po przedstawieniu wszystkich obecnych pochłonęły gry i zabawy. Na zebranych czekały takie atrakcje jak pokazy cyrkowe i nauka wybranych sztuczek. Każdy mógł spróbować swoich sił w cyrkowych kategoriach. Powodzeniem cieszyła się nauka żonglerki piłeczkami i kuleczkami, balans na wałku rola-rola, chodzenie na szczudłach oraz jazda na monocyklu. Po ukończeniu „szkoleń” każdy miał okazję zaprezentowania się w wybranej dziedzinie. Ponadto na przybyłych czekały zabawy rytmiczne i teatralne. Po opanowaniu scenariusza młodzi artyści mogli pochwalić się swoim talentem aktorskim. Trafionym pomysłem było z pewnością to, że rodzice wraz ze swoimi pociechami mieli okazję stworzenia własnego ogromnego smoka. Wykorzystali do tego dużą ilość kartonowych pudeł ozdobionych pracami plastycznymi i wycinankami dzieci. Smok liczył kilka metrów długości, miał dwie głowy, a jego tułów ozdabiały pastelowe kolory bibuły, wstążek i innych dekoracji. Po ukończeniu dzieła, nadszedł czas na „Smoczą paradę”. „Smok skacze w prawo!”- z uśmiechem krzyknął prowadzący, a wszyscy posłusznie wykonali rozkaz. Twórcy smoka wraz z opiekunami tanecznym krokiem, zrobili przemarsz wokół placu przy Urzędzie Gminy ze swoim wspólnym projektem.
O 19.30 najmłodsi spotkali się w czytelni Gminnego Centrum Kultury, żeby wspólnie wysłuchać tego, co przygotowali „opowiadacze wędrowne”. Była to dwójka przesympatycznych ludzi- Moniki- z rodziny rzadkich opowiadaczy modrych i Zbigniewa- opowiadacz pokątny. Tego dnia opowiedzieli o zadziornej kozie, niesfornej bułeczce i tajemniczej, ogromnej bulwie. Młodsza widownia, a nawet ta trochę starsza, z przejęciem słuchała opowiadających.
Występy tego dnia zakończył spektakl dla dorosłych- Teatr Ewolucji Cienia „Fin Amor”. Chłodny klimat wieczoru w połączeniu z osłoną zmierzchu nadawał specyficzne tło przedstawieniu. Obecni wpatrywali się w aktorów, ich ruchy i charakteryzację. Największy podziw wzbudzili artyści na szczudłach i gra aktorska na wysokim poziomie.
Karawana Europy jest jednym z tych przedsięwzięć które ciężko jest „zaszufladkować”. W swoim programie zawiera wachlarz atrakcji dla dzieci i dorosłych. Przygotowane atrakcje bawiły, integrowały i uczyły. Artyści niecodziennej karawany pokazali, jak można stworzyć coś z niczego i wykorzystać to do wspólnej zabawy.