Smaller Default Larger

„Poszła do sadu narwała róż
Wije wianeczek z tych białych róż.
I wiła wianki śpiewała wciąż,
Który z kochanków będzie jej mąż”


W ciągu całego roku jest kilka dni szczególnych, radosnych, a przede wszystkim przepełnionych magią, na które uparcie czekamy. Do takich dni bez wątpienia należy Noc Świętojańska. Tego wieczoru ci, którzy chcą żyć w szczęściu i dostatku biorą udział w obrzędach, które mają im to zapewnić. Młodzi ludzie mają możliwość poczucia klimatu Nocy Kupalnej, poznania tradycji, a nawet - poprzez wróżby poznania swojej drugiej połówki.


18 czerwca 2011 r. w Chruścielach świętowaliśmy obchody Nocy Świętojańskiej. Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Dąbrówka, Rada Sołecka wsi Chruściele, KGW „Chruścielanki”, Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce. Imprezę rozpoczęto staropolskim zwyczajem rozpalania ognisk.

Kobiety opasane bylicą, pod przewodnictwem Pani Anny Matak – sołtysa wsi Chruściele, Haliny Sarny – Przewodniczącej KGW „Chruścielanki” i Agnieszki Gryglas –Przewodniczącej Rady Gminy Dąbrówka w asyście dziewcząt ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kruszu rozpaliły ognisko, które miało chronić je przed złymi mocami. W imieniu mężczyzn swoje ognisko w asyście chłopców ubranych w ludowe stroje rozpalili Sylwester i Zbigniew Raniewiczowie. Według wierzeń ogień rozpalany przez mężczyzn miał chronić przed klęskami, zapewnić urodzaj i dobro inwentarza. Razem z iskrami ogniska w powietrzu unosiła się magia i ciepło zwiastujące niezwykłą noc. Gospodynie imprezy - Koło Gospodyń Wiejskich „Chruścielanki” rozpoczęły część estradową Sobótki. Po okolicy rozchodziły się rytmiczne pieśni ludowe, ściągając coraz większą ilość ludzi. Zaprezentowały się: Koło Gospodyń Wiejskich z Chajęt, Koło Gospodyń Wiejskich „Dąbrowianki” i Towarzystwo Gospodyń Wiejskich „Nadbużanki”. Prezentacje Kół przeplatały występy taneczne uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kruszu. Dzieci przygotowane pod kierunkiem państwa Agnieszki i Marcina Szczapów, w kolorowych strojach ludowych przybliżyły wszystkim takie tańce jak chodzony czy krakowiak. Dodatkowo na licznie zgromadzonych czekały ciekawe konkursy. Konkurencje były ściśle powiązane z wróżbami i obrzędami. Kobiety rywalizowały ze sobą w odczynianiu uroków, w rzucie wiankiem na drzewo i w jak najszybszej utracie wianka. Zadaniem pań było pozbycie się 5 czerwonych kokard wplecionych w wianki. Musiały znaleźć 5 mężczyzn, którzy oddali po jednej części ze swojej garderoby w zamian za kokardki. W tej konkurencji chętnych do udzielenia pomocy uczestniczkom nie brakowało. Mężczyźni również musieli stanąć przed trudnymi wyzwaniami, takimi jak odczynianie uroków, poprzez wypicie oczyszczającego nektaru ze świetlistego owocu, przyniesienie niewiasty, zerwanie brakującego zioła, spaleniu go w ognisku i odśpiewaniu zaklęcia na złe uroki. Do panów również należała konkurencja łowienia wianków- niestety, chętniej wyławiali części damskiej garderoby, niż kwieciste korony. Koła Gospodyń Wiejskich miały za zadanie ułożenie przyśpiewek z wylosowanych przez siebie słów. Na najmłodszych również czekały konkursy- „wieszanie prania z przeszkodami, jedzenie jajek na czas i rzut wiankiem do celu.

Dla entuzjastów rywalizacji w parach czekał wyścig jedzenia truskawek w bitej śmietanie . Ostatnią konkurencją, zamykającą pierwszą część imprezy było tradycyjne poszukiwanie paproci. Tego wieczoru na scenie pojawił się również młodzieżowy zespół „Przester”.
Czteroosobowy team tworzy młodzież pochodząca z naszej gminy. Zaprezentowali kilka utworów coverowych, pokazując zarazem swój duży potencjał. Zespół okazał się być doskonałą oprawą muzyczną niespodzianki przygotowanej dla przybyłych na obchody Nocy Świętojańskiej. W niebo wzbiło się kilkadziesiąt różnokolorowych lampionów. Pod hasłem „światełka na szczęście” udekorowały niebo, wizualnie przybierając postać kolorowych gwiazd.

Ostatnim obrzędem było puszczanie wianków na wodę. Piękny zwyczaj rozpoczęły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II kanonem tanecznym. Po występie ruszył pochód z wiankami. Oprawę artystyczną temu wydarzeniu nadała Magda Gawryś, która śpiewała ludową piosenkę „Wianeczek” siedząc w łódce płynącej po stawie. Mieszkańcy i zebrani goście trzymając w rękach piękne wianki, czekali aż dziewczyna z łódki jako pierwsza wypuści swój wianek na wodę. Kolorowe, strojne w kwiaty niedługo zapełniły staw. Obrzęd zakończyła Paulina Matusiak i Michał Jachacy śpiewając pieśń o Sobótce.

Plac w Chruścielach, przepełniony ludźmi na tę jedną noc stał się miejscem nietuzinkowym. Gdy zapadł zmrok, urok tego miejsca uderzał ze zdwojoną siłą. Trudno było nie dzielić się uśmiechami i serdecznością z innymi. Dodatkowym tematem do wspólnych rozmów był Teatr Ognia. Jeden z najsilniejszych żywiołów zaprezentowany przez profesjonalistów robił ogromne wrażenie. Ciężko było oderwać wzrok i skupić się na czymś innym. Czar muzyki, hipnotyzująca siła ognia i klimat Nocy Świętojańskiej sprawiły, że chyba nikt z obecnych nie myślał o codzienności, która czekała każdego już za kilka godzin. Finałem Kupalnocki była impreza taneczna, którą poprowadził zespół Rasputin. Nogi same rwały się do tańca, a rozmowy zmęczonych zagłuszały śmiech i śpiew. Miejsce tworzą ludzie, a nie budynki. Chruściele były idealnym miejscem na obchody Nocy Świętojańskiej.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom wsi Chruściele za pomoc w organizacji uroczystości, panom z Zakładu Gospodarki Komunalnej, państwu Agnieszce i Marcinowi Szczapom, państwu Wandzie i Kazimierzowi Jankowskim z Dąbrówki, panu Mieczysławowi Gryglewiczowi z Trojan oraz wszystkim obecnym tego dnia za wspaniałą zabawę.


Impreza była pierwszym etapem projektu „FOLKLOR W KRAINIE BUGU” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 – LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 i została zorganizowana przy udziale finansowym Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt w marcu 2010 roku był wybrany do dofinansowania przez Radę LGD „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego”.

 
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Informacja opracowana przez Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30