Smaller Default Larger

„W PEWNYM MIASTECZKU NA KRESACH”

Wykonawcy:
Zespół muzyki tradycyjnej
w składzie
Katarzyna ANDRZEJOWSKA de LATOUR  – cymbały, skrzypce, lira korbowa
Ewa GROCHOWSKA  – śpiew, skrzypce
Agata HARZ  - śpiew, bębenek obręczowy
Jurij PASTUSZENKO – gitara, buzuki, śpiew

Widzami koncertu, który odbył się 21 listopada na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. C. K. Norwida w Dąbrówce, byli uczniowie tej właśnie Szkoły oraz  młodzież gimnazjalna ze Szkoły im. T. Kościuszki w Dąbrówce. Wysłuchali oni programu poświęconego muzyce ludowej in crudo, a więc w jej niestylizowanej, najwierniejszej postaci, znany i lubiany przez szkolną publiczność zespół PIES SZCZEKA zaprezentował folklor muzyczny Kresów dawnej Polski.

Ukształtowały go rozmaite tradycje i wpływy: słowiańskie, żydowskie, litewskie i cygańskie. Liryczne ballady, pieśni, tańce i ciekawe instrumenty wielokulturowego pogranicza złożyły się na barwny spektakl, którego sceną było niezwykłe miasteczko z końca XIX stulecia.

„Kresy” to pojęcie stosunkowo świeżej daty. W 1807 odnotował je Samuel Linde w Słowniku Języka Polskiego jako określenie ziem oddzielających hordy tatarskie od Rzeczypospolitej, oparte o rzeki Dniestr i Dniepr. Do języka potocznego wprowadził je Wincenty Pol w poematach Pieśń o ziemi naszej. Po II wojnie światowej pod tym pojęciem zaczęła funkcjonować całość ziem położonych za liniami wykreślonymi przez Hitlera, Ribbentropa z Mołotowem i Stalina z Rooseveltem. To na Kresach ukształtował się polski strój narodowy i kanony polskiej szermierki, na wschodnich rubieżach wykuwało się legendarne polskie męstwo, będące walorem nie tylko wojskowych, lecz także kobiet i dzieci. W atmosferze Kresów rozgrywa się Pan Tadeusz Adama Mickiewicza i Trylogia Henryka Sienkiewicza. Z Kresów pochodzi to, co najbardziej kojarzy się z polskością, co dla niej charakterystyczne i znamienne.

W czym wyraża się odrębność muzyki kresowej? Jakie cechy świadczą o jej wyjątkowej atrakcyjności? Poszukując odpowiedzi na powyższe pytania przywołano pieśni ludowe o różnej proweniencji, tak polskie pieśni religijne śpiewane z towarzyszeniem liry korbowej, jak i żydowskie tańce czy litewskie sutartines – najstarsze znane pieśni żniwne.

W programie dla najmłodszych słuchaczy umieszczono dwie piosenki, wyliczanki, muzyczne gry i zabawy ich rówieśników z kresowych wsi i miasteczek. To one opowiedziały o życiu na Kresach, zaprowadziły na jarmark, wesele, do kościoła i na rozległe, zielone pola.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Popularne Książki

Co robisz, jeśli chcesz uszczęśliwić osobę, którą kochasz,...

Więcej...

Mara Dyer wierzyła, że może uciec od przeszłości. To nieprawda.Myślała,...

Więcej...

Mała dziewczynka poznaje najmroczniejsze sekrety ludzi po sposobie,...

Więcej...