Smaller Default Larger

Image    17 marca na scenie Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce miał miejsce spektakl pt. „ I dlatego jest, jak jest”, który rozpoczął cykl uroczystości norwidowskich organizowanych w 2009 r. Spotkanie odbyło się przy współpracy Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce oraz Dąbróweckiego Stowarzyszenia „ Ścieżkami Norwida”.

    Wykonawcą, a zarazem twórcą spektaklu  był Stanisław Zatłoka, aktor teatralny i filmowy, absolwent PWST, występujący w teatrach: „ Nowym” w Łodzi, „ Narodowym”, „ Na Woli” i „Studio” w Warszawie. Jego dorobek to m.in. role w filmach „ Raj na ziemi”, „ Wierna rzeka”, „Prom”, wiele ról w Teatrze Polskiego Radia.   Aktor samodzielnie wybrał i opracował listy, eseje i poezję Cypriana Kamila Norwida. Oprawę muzyczną monodramu stanowiły utwory Chopina – przyjaciela Poety, które wykonał Grzegorz Skrobiński, student Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.
    W monodramie przedstawione zostały refleksje o Polsce i Polakach. Ukazano cechy naszego społeczeństwa, niestety nie te najlepsze oraz wady i zalety narodu z przeważającą ilością tych drugich.
Image    Poeta kierując się troską o losy zniewolonej wtedy ojczyzny dokonał gorzkiego rozrachunku naszego społeczeństwa. Aktor przekazując nam treści listów lawirował po wielu aspektach życia ludzkiego i niestety w każdym z nich dokonywał niezbyt korzystnej oceny. Norwid mówił o tym co go trapiło m.in. o Polakach tracących poczucie społeczeństwa, nie rozumiejących pojęcia poświęcenia i płynących z niego korzyści. Pragnął, aby dostrzeżeni zostali „ piękni, wspaniali” ludzie którzy powinni być autorytetami. Twierdził, że nie dbamy dostatecznie o kulturę narodu, nie potrafimy nawiązać prawidłowych kontaktów międzyludzkich. Prosił, aby wzięto pod uwagę dobro narodu, ponieważ „ Naród jest zaraz po Kościele najstarszą i najważniejszą „ osobą”. Choćby z tej przyczyny należy mu się szacunek.
Image    W przedstawieniu nie było ani jednego słowa nie pochodzącego od Norwida. Listy pisane były ponad sto lat temu, a przesłania w nich zawarte nie straciły na aktualności. Była to lekcja, która miejmy nadzieję skłoniła widownię choćby do krótkiej refleksji.
    Serdecznie dziękujemy za przybycie gościom: pani Wiesławie Wróbel wraz z nauczycielami i delegacją uczniów  z LO im. C. K. Norwida w Wyszkowie, nauczycielom wraz z delegacją uczniów  z LO im. C. K. Norwida w Warszawie, Tadeuszowi Bulikowi – Wójtowi Gminy Dąbrówka, Agnieszce Gryglas – Przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, oraz panu Tadeuszowi Sasinowi z delegacją Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej.

Urszula Przetacka

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31