Smaller Default Larger

Koło Gospodyń Wiejskich zostało założone w styczniu 1975 r.  z inicjatywy Spółdzielni Kółek Rolniczych w Dąbrówce. Liczyło wówczas 15 członkiń, obecnie jest tylko 7. Na przestrzeni tych 30 lat opiekunami byli kolejno: SKR w Dąbrówce, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Wyszkowie (ODR), Wojewódzki Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Ostrołęce (WZKiOR), Urząd Gminy w Dąbrówce, a obecnie Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce.

W pierwszych latach swojego istnienia KGW, przy współpracy SKR
i ODR przyjmowało zapisy na pisklęta i prowadziło ich sprzedaż. Organizowane były kursy szycia i kroju, gotowania, pieczenia ciast oraz konkursy na najładniejszy ogródek przydomowy. W ten sposób Koło dotrwało do lat osiemdziesiątych. Wzniesiono stan wojenny przez co jego działalność została ograniczona.

ImageW roku 1987 z inicjatywy WZKiOR w Ostrołęce na bazie kół gospodyń wiejskich powstały zespoły artystyczno-folklorystyczne. Od tamtej pory co roku w Tłuszczu odbywają się przeglądy tychże zespołów z całego województwa mazowieckiego, w których również uczestniczą „Chruścielanki”.

W całym okresie istnienia Koło Gospodyń Wiejskich z Chruściel brało udział
w wielu uroczystościach takich jak: dożynki na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim oraz diecezjalnym. „Chruścielanki” brały również udział w uroczystości czterdziestolecia istnienia Biblioteki Publicznej w Dąbrówce. W roku 1999 wspólnie z mieszkańcami Dąbrówki świętowały otwarcie nowego budynku w którym obecnie mieści się Strażnica i Gminne Centrum Kultury. W grudniu 2003 roku brały udział w spotkaniu opłatkowym w Urzędzie Gminy w Dąbrówce. W 2005 roku uroczyście obchodziły trzydziestolecie swej działalności. KGW jest gospodarzem imprezy „Noc Świętojańska”, odbywającej się rokrocznie od 2009 roku nad uroczym stawem w Chruścielach.  Oprócz uroczystości świeckich „Chruścielanki” biorą udział w uroczystościach kościelnych takich jak: Procesja Bożego Ciała, Procesja Rezurekcyjna czy Procesja z racji Odpustu Parafialnego. Uczestniczą również w imprezach z okazji dnia Babci i Dziadka, a także w Zlotach Klubu Seniora.

Stroje, które noszą panie z Koła zaprojektowały same, a sfinansowane zostały w większej części przez Urząd Gminy w Dąbrówce.

           

Członkinie :

Sarna Halina
Matusiak Halina                                                                     
Ćwilińska Irena
Królik Janina
Milczarczyk Danuta
Urszula Raniewicz
Klaudia Raniewicz


                                         

Image Image
Image
Image
Image Image
Image Image

Gminna Biblioteka Publiczna

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31