Smaller Default Larger

Kółko Rolnicze w Chajętach zostało założone w 1962 roku, z inicjatywy Stefana Krzeczkowskiego, Stanisława Rosłona, Kazimierza Królika i Janiny Kostrzewy. Liczyło wówczas 36 członkiń, a obecnie liczy 12. Zajmowało się głównie sprzedażą drobiu i prowadzeniem kursów szycia. W 1970 r. powstał zespół artystyczny „Chajęczanki”, który działa do dziś.

W roku 1979 Kółko Rolnicze zostało przekształcone na Koło Gospodyń Wiejskich. Opiekunami KGW były Ewa Getka i Kornelia Marcinkiewicz. Na początku swojej działalności członkinie zajmowały się również sprzedażą drobiu. Organizowały także wycieczki: m.in. do Oświęcimia, Częstochowy, Brzezinki, Łowicza; zabawy wiejskie, kursy szycia, pieczenia i gotowania.


Od 1985 roku przewodniczącą Koła jest Kornelia Marcinkiewicz, a kierownikiem zespołu artystycznego Janina Kostrzewa. Koło Gospodyń współpracowało z Urzędem Gminy w Dąbrówce, Kółkiem Rolniczym w Dąbrówce, a obecnie z Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce.

ImageGospodynie wykonują wieńce na Dożynki Gminne, Powiatowe i Diecezjalne
(m.in. w Ostrołęce, Przasnyszu, Wyszkowie, Zabrodziu, Częstochowie, Kołbieli, Legionowie, Kozłach, Klembowie, Stryjkach, Dąbrówce). Co roku reprezentują naszą gminę na Regionalnym Przeglądzie Zespołów Artystycznych KGW w Tłuszczu. Mogą poszczycić się licznymi dyplomami i wyróżnieniami, a niektóre
z nich, w 1997 roku zostały uhonorowane odznaką „Za zasługi dla Kółek Rolniczych”.


Oprócz uroczystości świeckich członkinie KGW z Chajęt biorą udział w uroczystościach kościelnych takich jak: Procesja Bożego Ciała, Procesja Rezurekcyjna i procesja z okazji Odpustu Parafialnego, podczas których ubrane są w odświętne stroje własnego projektu.


Stroje wykonały samodzielnie, przy pomocy finansowej Wójta Gminy Dąbrówka – Tadeusza Bulika. W 1995 roku dzięki zaangażowaniu członkiń KGW, a w szczególności Janiny Kostrzewy została rozbudowana kaplica, postawiona w 1949 roku pamięci tragicznie poległych mieszkańców wsi. W chwili obecnej odprawiane są w niej nabożeństwa majowe, czerwcowe, różańcowe, jak również wielkanocne święcenie pokarmów. Opiekę nad kaplicą sprawuje Janina Zadrożna, przy czynnym udziale mieszkańców. Gospodynie, co roku 6 stycznia spotykają się na przyjęciach opłatkowych.
W 2000 roku KGW zostało zaproszone do telewizji TVP 3 Warszawa na reportaż poświęcony KGW.

W 2012 roku obchodziły 50 – lecie istnienia Koła. Uroczystość odbyła się w sali OSP w Chajętach. Przybyło wielu wspaniałych gości. W ramach uczczenia okrągłej rocznicy Panie wyjechały na dwudniową wycieczkę do Krakowa.



Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Chajętach:
Kornelia Marcinkiewicz
Janina Kostrzewa
Janina Zadrożna
Barbara Milewska
Celina Jachacy
Stanisława Młynarska
Marianna Rosłon
Danuta Garbacz
Halina Rosa
Elżbieta Żulczyk
Danuta Kuchta
Agnieszka Marcinkiewicz Bylak

Image Image
Image Image
Image Image

Gminna Biblioteka Publiczna

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31