Smaller Default Larger

Kółko Rolnicze w Chajętach zostało założone w 1962 roku, z inicjatywy Stefana Krzeczkowskiego, Stanisława Rosłona, Kazimierza Królika i Janiny Kostrzewy. Liczyło wówczas 36 członkiń, a obecnie liczy 12. Zajmowało się głównie sprzedażą drobiu i prowadzeniem kursów szycia. W 1970 r. powstał zespół artystyczny „Chajęczanki”, który działa do dziś.

W roku 1979 Kółko Rolnicze zostało przekształcone na Koło Gospodyń Wiejskich. Opiekunami KGW były Ewa Getka i Kornelia Marcinkiewicz. Na początku swojej działalności członkinie zajmowały się również sprzedażą drobiu. Organizowały także wycieczki: m.in. do Oświęcimia, Częstochowy, Brzezinki, Łowicza; zabawy wiejskie, kursy szycia, pieczenia i gotowania.


Od 1985 roku przewodniczącą Koła jest Kornelia Marcinkiewicz, a kierownikiem zespołu artystycznego Janina Kostrzewa. Koło Gospodyń współpracowało z Urzędem Gminy w Dąbrówce, Kółkiem Rolniczym w Dąbrówce, a obecnie z Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce.

ImageGospodynie wykonują wieńce na Dożynki Gminne, Powiatowe i Diecezjalne
(m.in. w Ostrołęce, Przasnyszu, Wyszkowie, Zabrodziu, Częstochowie, Kołbieli, Legionowie, Kozłach, Klembowie, Stryjkach, Dąbrówce). Co roku reprezentują naszą gminę na Regionalnym Przeglądzie Zespołów Artystycznych KGW w Tłuszczu. Mogą poszczycić się licznymi dyplomami i wyróżnieniami, a niektóre
z nich, w 1997 roku zostały uhonorowane odznaką „Za zasługi dla Kółek Rolniczych”.


Oprócz uroczystości świeckich członkinie KGW z Chajęt biorą udział w uroczystościach kościelnych takich jak: Procesja Bożego Ciała, Procesja Rezurekcyjna i procesja z okazji Odpustu Parafialnego, podczas których ubrane są w odświętne stroje własnego projektu.


Stroje wykonały samodzielnie, przy pomocy finansowej Wójta Gminy Dąbrówka – Tadeusza Bulika. W 1995 roku dzięki zaangażowaniu członkiń KGW, a w szczególności Janiny Kostrzewy została rozbudowana kaplica, postawiona w 1949 roku pamięci tragicznie poległych mieszkańców wsi. W chwili obecnej odprawiane są w niej nabożeństwa majowe, czerwcowe, różańcowe, jak również wielkanocne święcenie pokarmów. Opiekę nad kaplicą sprawuje Janina Zadrożna, przy czynnym udziale mieszkańców. Gospodynie, co roku 6 stycznia spotykają się na przyjęciach opłatkowych.
W 2000 roku KGW zostało zaproszone do telewizji TVP 3 Warszawa na reportaż poświęcony KGW.

W 2012 roku obchodziły 50 – lecie istnienia Koła. Uroczystość odbyła się w sali OSP w Chajętach. Przybyło wielu wspaniałych gości. W ramach uczczenia okrągłej rocznicy Panie wyjechały na dwudniową wycieczkę do Krakowa.
Image Image
Image Image
Image Image

 

Gminna Biblioteka Publiczna

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31