Smaller Default Larger

W dniu 1 października 2007 r. w Dąbrówce obchodziliśmy uroczystość upamiętniającą 186 rocznicę urodzin i chrztu polskiego poety Cypriana Kamila Norwida. Organizatorami obchodów rocznicowych byli: Wójt Gminy Dąbrówka, Gminne Centrum Kultury oraz Szkoła Podstawowa im. C.K. Norwida w Dąbrówce.

Image Było nam miło gościć panią
Bożenę Żelazowską - zastępcę Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki,
Macieja Urmanowskiego- Starostę Powiatu Wołomińskiego,
Piotra Uścińskiego - Wicestarostę Powiatu,
Tadeusza Wiśniewskiego - Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Wołomińskiego,
Jana Krzysztofa Białka - Burmistrza Miasta i Gminy Tłuszcz,
Zofię Tolak- wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie,
Piotra Rotkiewicza - przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Norwida,
ks. Roberta Guta z parafii w Dąbrówce, sołtysów, radnych, dyrektorów i przedstawicieli placówek oświatowych i instytucji kultury, pracowników Urzędu Gminy, członków Dąbróweckiego Stowarzyszenia „Ścieżkami Norwida”, miłośników poezji Norwida oraz dzieci i młodzież.

Image Uroczystość rozpoczęła tradycyjnie Msza Św. w intencji Cypriana Norwida oraz rodziny Norwidów i Zdzieborskich. Na zakończenie Mszy Świętej, po odczytaniu wiersza Norwida pt. ”Krzyż i Dziecko„ zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą chrzest Poety. Następnie goście i uczniowie udali się na pobliski cmentarz, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na symbolicznym grobie matki Artysty.

W dalszej części zebrani goście udali się do sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury, gdzie w krótkim programie artystycznym laureaci VII Powiatowego Konkursu Poetyckiego zaprezentowali wybrane utwory Cypriana Kamila Norwida. Ogromnymi brawami zostali docenieni Kamila Kowalska za wiersz pt. „ Noc” z Publicznego Gimnazjum w Józefowie, Weronika Gawryś za wiersz pt. „ Dumanie” i Szymon Wiśniewski za wiersz pt. „ Nerwy” z Gimnazjum im. T. Kościuszki w Dąbrówce oraz Adrianna Pulczyńska za wiersz pt. „Jak” ze Szkoły Podstawowej im. C. K. Norwida w Dąbrówce.

Image
Bez wątpienia długo oczekiwanym momentem był występ wybitnej polskiej aktorki Ireny Jun. Ta znamienita postać jest przede wszystkim aktorką teatralną, spełniającą się w monodramie, recytacji poezji, sporadycznie zaś w filmie. Jak sama mówi- teatr jednego aktora oparty na klasycznych tekstach to jedna strona jej kariery aktorskiej, druga zaś- to role w spektaklach Teatru Studio. Recital pani Ireny Jun pt. „ Jest źródło” wzbudził wiele emocji. Artystka ukazała mądrość i uniwersalność płynącą z wierszy Norwida. „MOJA PIOSNKA”, „FORTEPIAN SZOPENA”, „ ŹRÓDŁO” czy „ BEMA PAMIĘCI ŻAŁOBNY RAPSOD” to wiersze, dzięki którym mogliśmy oddać się zadumie, refleksji, ujrzeć piękno życia ludzkiego, lecz także zauważać jego kruchość. Image Recytacje utworów w wykonaniu pani Ireny Jun zapewne na długo pozostaną w pamięci słuchaczy, czego wyrazem były gromkie brawa.

Na zakończenie uroczystości pan Piotr Rotkiewicz, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Norwida w swoim przemówieniu zwrócił się z apelem o materialne wsparcie podjętego przez Komitet przedsięwzięcia wzniesienia pomnika Cypriana Kamila Norwida w Warszawie.

Uroczystość zakończono pamiątkowymi wpisami do kroniki.

Image Image

Image 

Gminna Biblioteka Publiczna

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31