Smaller Default Larger

W ostatni piątek października członkowie Klubu Kulturalnego pod opieką pani Doroty Rurarz oraz pań z Gminnego Centrum Kultury - Olgi Pakuły i Katarzyny Gmurczyk mieli okazję odwiedzić nowo otwarte Muzeum Warszawskiej Pragi. Ma ono swoją siedzibę przy ulicy Targowej w trzech zabytkowych kamienicach – najstarszych zachowanych budynkach w tej dzielnicy Warszawy.
Na początku, w oczekiwaniu na panią przewodnik, mieliśmy przyjemność podziwiać Pragę z tarasu widokowego na terenie muzeum. Bazar Różyckiego z góry może nie wygląda imponująco, ale trudno zaprzeczyć, że jest nieodłącznym elementem kojarzącym się z prawobrzeżną Warszawą.


Samo muzeum podzielone jest na kilka sal. Klub Kulturalny miał okazję odwiedzić salę historii Pragi, w której znajduje się makieta XVII-wiecznej prawobrzeżnej Warszawy oraz zobaczyć instalację artystyczną Trzy oblicza Stadionu Narodowego, posłuchać starych i nowych piosenek poświęconych warszawskiej Pradze i obejrzeć przedmioty codziennego użytku, którymi handlowano kiedyś na wspomnianym wcześniej Bazarze Różyckiego oraz te przekazane muzeum przez darczyńców. Wśród wspomnianych rzeczy znalazła się zniszczona lalka, u której trudno było nie zauważyć poodcinanych kończyn. Jak wyjaśniła pani przewodnik, pewien Niemiec podarował zabawkę dziewczynce – przyszłej pani chirurg w Szpitalu Praskim, co wyjaśnia zniszczone części ciała lalki. Ostatnią ekspozycją, którą odwiedziliśmy, był dawny żydowski dom modlitwy z oryginalnymi fragmentami malowideł zachowanymi na ścianach.
Z wyjazdu wróciliśmy bardzo zadowoleni, chociaż także zmęczeni kilkugodzinnym zwiedzaniem muzeum. Myślę, że inni członkowie Klubu Kulturalnego, podobnie jak ja, nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu!


Patrycja Szczepanik

01
01
02
02
03
03
04
04
05
05
06
06
07
07
08
08
09
09
10
10
11
11

Gminna Biblioteka Publiczna

KALENDARZ WYDARZEŃ