Smaller Default Larger

foto_700mKto z najmłodszych nie lubi otrzymywać prezentów? Kto nie jest zafascynowany postacią Św. Mikołaja? Kto, jeżeli nie one przez cały rok są baaardzo grzeczne po to, aby otrzymać wspaniały prezent?

 

 

 

 

Image„Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę”
Jan Paweł II
Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce w maju tego roku zwróciło się do mieszkańców z apelem o pomoc w realizacji projektu „Ocalić tożsamość”. Miał on na celu poznanie i przybliżenie historii gminy Dąbrówka – naszej małej ojczyzny, naszego miejsca na ziemi.

Image    W dniach od 20 lipca do 2 sierpnia 2009 r. trójka uczniów gimnazjum naszej gminy, która otrzymała „ Stypendium Twórcze dla Uzdolnionej Młodzieży z Mazowsza” uczestniczyła w obozie Artystycznym w Łucznicy.
    W czasie dwutygodniowego pobytu, braliśmy udział w zajęciach z rysunku, batiku, ceramiki oraz w zajęciach teatralnych. Naszym instruktorami byli artyści specjalizujący się w swojej dziedzinie. Warsztaty plastyczne i ceramiczne odbywały się w specjalnie do tego przystosowanych pracowniach. Nasi nauczyciele z sercem i pasją przekazywali swoją wiedzę z dziedziny, która reprezentowali. Pani Justyna pomagała nam rozrabiać glinę, pani Lena pilnowała, abyśmy się nie poparzyli przy wykonywaniu batiku, pani Maria, która prowadziła warsztaty teatralne, z angielską cierpliwością pomagała nam odkrywać nasze artystyczne dusze.

Image
Zespół Ludowy Przepióreczka
22 sierpnia w skansenie w Kuligowie odbyła się impreza pt. „Folklor w krainie Bugu”, której organizatorami byli Wójt Gminy Dąbrówka, Gminne Centrum Kultury oraz Fundacja „Dziedzictwo Nadbużańskie”. Honorowy patronat nad świętem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, pan Adam Struzik. Impreza była współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

„Wiła wianki i wrzucała je do falującej wody
Wiła wianki i wrzucała je do wody…”

Image
Dziewczyny z Krusza w strojach ludowych

Mówi się nic dwa razy się nie zdarza i to prawda. Tegoroczne obchody Nocy Świętojańskiej w Chruścielach były jeszcze bardziej uroczyste, magiczne, pełne humoru i dobrej zabawy niż ubiegłoroczne. W czasie tej niezwykłej nocy przesilenia letniego rozpalano ogniska, w których palono zioła. Tańce i obrzędy miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. 

„Cała plastyki tajemnica
Tylko w tym jednym jest,
Że duch – jak błyskawica,
A chce go ująć gest”

                Cyprian Kamil Norwid
 

Image
29 maja w Skansenie nad Bugiem odbył się VII Powiatowy Plener Malarski „Wspomnienie miejsc dzieciństwa Cypriana Norwida”.  Objęty był honorowym patronatem Starosty Powiatu Wołomińskiego i Wójta Gminy Dąbrówka. 

Image
Występ dzieci z Przedszkola Samorządowego w Dręszewie

 

Dzień Dziecka to szczególny dzień, w którym żadne dziecko nie powinno być smutne. To tez taki dzień, w którym rodzicie obdarowują swoje pociechy prezentami i słodkościami.

 

Image
Powitanie

     29 marca w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce odbyła się wystawa fotografii Ryszarda Sobolewskiego pt. „Meksyk - kraj bajecznych krajobrazów i wspaniałych ludzi”. Fotograf z zawodu jest oficerem policji,  ekspertem fotografii kryminalistycznej w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Głównej Policji w Warszawie. Wykonuje ekspertyzy kryminalistyczne, w których dokumentacja fotograficzna odgrywa istotną rolę. Kształci przyszłych ekspertów fotografii.

Image    17 marca na scenie Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce miał miejsce spektakl pt. „ I dlatego jest, jak jest”, który rozpoczął cykl uroczystości norwidowskich organizowanych w 2009 r. Spotkanie odbyło się przy współpracy Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce oraz Dąbróweckiego Stowarzyszenia „ Ścieżkami Norwida”.

Image   Podczas cyklu pt.” Echa wielkich sal koncertowych”, który odbył się 12 marca, wykonawcy zaprezentowali utwory, które rozbrzmiewały na największych estradach świata. Uczniom gimnazjów została przybliżona nie tak długa, bo sięgająca końca XVII wieku historia  koncertów publicznych. Poruszony został również problem zmiany funkcji muzyki
– od użytkowej do czysto artystycznej.


Wykonawcy:
Agata Marcewicz-Szymańska  - sopran
Bartłomiej Łubian – trąbka
Adam Sychowski - fortepian

Gminna Biblioteka Publiczna

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
Data : 2018-01-15
16
Data : 2018-01-16
17
Data : 2018-01-17
18
Data : 2018-01-18
19
Data : 2018-01-19
20
Data : 2018-01-20
21
Data : 2018-01-21
22
Data : 2018-01-22
23
Data : 2018-01-23
24
Data : 2018-01-24
25
Data : 2018-01-25
26
27
28
29
30
31