Smaller Default Larger
Powitanie Korowodu przez Gospodarzy

5 września w Dąbrówce odbyły się Dożynki Powiatowo – Gminne. Tegoroczne święto rolników rozpoczęła prezentacja zwyczajów i obrzędów związanych z zakończeniem żniw, które odbywały się na terenie naszego powiatu. Przygotowały ją dzieci ze Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Kruszu oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Chruściel pod kierunkiem Państwa Agnieszki i Marcina Szczapów. Zaprezentowano m.in. obrzęd strojenia przepiórki, jej oborania oraz wicie wieńca.


W tym samym czasie spod Kościoła Parafialnego wyruszył barwny Korowód Dożynkowy, który przy pięknie udekorowanym moście powitali gospodarze Dożynkowi; Tadeusz Bulik- Wójt Gminy Dąbrówka oraz Maciej Urmanowski – Starosta Powiatu Wołomińskiego.


Msza Święta

Na czele szły Poczty Sztandarowe OSP Gminy Dąbrówka. Zwiastunem Korowodu byli jeźdźcy na koniach, zaś sam korowód prowadzili Starostowie Dożynek: Zbigniew Gmurczyk - gospodarz z Guzowatki oraz Krystyna Żmijewska – gospodyni z Trojan w asyście dzieci, żniwiarek i żniwiarzy w strojach ludowych oraz muzykantów. Za nimi podążały Koła Gospodyń Wiejskich, zespoły ludowe, delegacje z poszczególnych gmin powiatu wołomińskiego oraz sołectw gminy Dąbrówka z misternie wykonanymi wieńcami oraz przygotowanymi darami.
Zgodnie z tradycją przed ołtarzem nagrodzono najlepszego żniwiarza i żniwiarkę za całoroczną wzorową pracę na roli. Dokonały tego panie Anna Matak i Halina Sarna. Starościna otrzymała ręcznie pleciony wianek, a starosta udekorowany zbożem i kwiatami sierp. Następnie odbył się radosny obrzęd obtańczenia wieńca, który zakończył pokaz tradycji dożynkowych. Nad poprawnym przebiegiem części oficjalnej czuwał duet prowadzących: p. Agnieszka Gryglas oraz p. Ireneusz Zieliński.

Na tegoroczne Święto Plonów do Dąbrówki przybyło 20 delegacji, które przed ołtarzem w obecności Starosty Powiatu Wołomińskiego, Proboszcza Parafii Dąbrówka, Wójta Gminy Dąbrówka oraz zebranych gości dokonały prezentacji swoich wieńców.

Odbyły się one w następującej kolejności:

delegacja młodzieży z Chruściel,

KGW z Chruściel,
KGW ze Strachówki,
KGW „Laskowianki” z Laskowizny,
mieszkańcy wsi Małopole,
mieszkańcy wsi Działy Czarnowskie,
mieszkańcy wsi Józefów,
KGW z Chajęt,
mieszkańcy wsi Guzowatka,
KGW z Ręczaj Polskich,
KGW z Równego,
mieszkańcy Nowinek,
KGW z Sitnego,
mieszkańcy wsi Ślężany,
KGW „ Dąbrowianki”,
KGW z Głuch,
mieszkańcy wsi Kuligów,
KGW z Woli Rasztowskiej,
KGW z Roszczepu,
mieszkańcy wsi Karpin

Przemówienie Wójta Gminy Dąbrówka
Tadeusza Bulika

Wójt Gminy Dąbrówka – Tadeusz Bulik oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce – Anna Maniecka powitali gości oraz poprosili księży o odprawienie Mszy Świętej w intencji rolników. Przy dźwięku skrzypiec Starostowie Dożynek przekazali chleby upieczone z ziarna wyrosłego na dąbróweckiej ziemi Staroście Powiatu Wołomińskiego oraz Wójtowi Gminy Dąbrówka. Gospodarze złożyli je na ołtarzu, na którym złożono również dary przyniesione przez delegacje dożynkowe. Po Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie darów oraz wieńców dożynkowych. Odbyła się także ceremonia dzielenia chlebem. w tym pięknym zwyczaju wzięli udział goście, delegacje oraz mieszkańcy.

Tradycją dożynkową jest wybór najpiękniejszego wieńca. Komisja w składzie: Jerzy Janiak – kierownik Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wołominie, Jolanta Boguszewska – dyrektor Powiatowej Galerii „ Korozja i kolor” oraz Magdalena Karłowicz – Iwanicka – artystka – rzeźbiarka z Dąbrówki, dokonała oceny wieńców i przyznała następujące nagrody: i miejsce – KGW z Roszczepu, II miejsce – mieszkańcy wsi Małopole, III miejsce –mieszkańcy wsi Ślężany. Nagrody ufundowali: Samorząd Powiatu Wołomińskiego, Samorząd Gminy Dąbrówka oraz p. Edward Olszowy - Prezes Zakładu Energetyki Cieplnej w Wołominie. Pozostałe delegacje również otrzymały wyróżnienia w formie dyplomów oraz nagród pieniężnych.

Starosta Powiatu Wołomińskiego wspólnie z przedstawicielami rady powiatu, samorządu Gminy Dąbrówka dokonali losowania szczęśliwych kuponów wśród uczestników akcji ekologicznej „ Zużyte opony wymień na kupony”. Akcja organizowana była przez Starostwo Powiatowe w Wołominie oraz Urząd Gminy Dąbrówka w ramach zadania: „Ku zrównoważonemu rozwojowi gmin powiatu wołomińskiego”, współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Udało się zebrać ok. 800 opon. Wylosowano 6 głównych nagród. Pozostali uczestnicy swoje nagrody odebrali przy stoisku Zespołu Edukacji Ekologicznej Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wołominie.

Po oficjalnych uroczystościach rozpoczął się Festyn Dożynkowy, który prowadziły Anna Gryglewicz i Katarzyna Bulik. Przybyłych gości powitała Anna Maniecka życząc udanej zabawy i miłych wrażeń artystycznych. Festyn uświetniły występy zaproszonych zespołów. Jako pierwszy wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej im. Alicji Siwkiewicz "Chodowiacy". Zespół ten prezentuje folklor wielu regionów Polski, tańce narodowe, ocalając od zapomnienia ludowe zwyczaje i obrzędy wsi polskiej. Następnie zaprezentowały się zespoły ludowe z terenu Powiatu Wołomińskiego, gminy i parafii Dąbrówka m. in. KGW „Laskowianki” z Laskowizny, KGW z Roszczepu , KGW z Woli Rasztowskiej, KGW z Głuch, KGW z Chajęt oraz KGW z Chruściel. Kulturę i historię tańca country przybliżył mieszkańcom zespół Dancing Riders z Warszawy. Jest to grupa osób zafascynowanych historią i kulturą Dzikiego Zachodu. Artyści w barwnych strojach tańczyli tańce liniowe. Swój program zaprezentował także Zespół Ludowy "BezWianka" z Ostrowi Mazowieckiej. Jest to amatorski zespół skupiający osoby kochające taniec i śpiew. Od kilku lat występują na imprezach lokalnych, ogólnopolskich jak też międzynarodowych. Suitą Kurpiowską, tańcami starej Warszawy, Suitą Łowicką, Polonezem i Mazurem wytańczyli wiele nagród i wyróżnień. Podczas Festynu Dożynkowego zaprezentował się też Radosław Rychta, utalentowany 12 – letni saksofonista z Jasienicy. Przy akompaniamencie taty Sławomira Rychty wykonał kilka znanych i lubianych utworów. w klimat starych, polskich obyczajów szlacheckich okraszonych biesiadnymi rytmami wciągnęli widzów Boryna i Jagna. Zaprosili do udziału w zabawnych konkurencjach, w których można było wygrać bardzo atrakcyjne nagrody.

Długo wyczekiwaną gwiazdą wieczoru był zespół The Postman z Polkowic, uczestnicy II edycji programu „ Mam talent”, który swoją muzykę opiera na brzmieniu lat 60-tych, a w szczególności zespole The Beatles. Grupa gra mnóstwo koncertów w Polsce, Anglii i w Niemczech. Swoją energią i charyzmą na scenie podbijają każdą publiczność. Nasza również nie mogła oprzeć się ich urokowi, co niewątpliwie zostało udowodnione dobrą zabawą.

W trakcie trwania festynu ogłoszono i nagrodzono laureatów konkursu fotograficznego „ Dziecko w obiektywie”. Jury wyróżniło cztery zdjęcia dostarczone przez Ewę Kamińską, Emilię Wilkowską, Monikę Przedlacką i Pawła Wilkowskiego.

Uroczystościom Dożynkowym towarzyszyła wystawa płodów rolnych, kiermasze rękodzieła artystycznego, sztuki ludowej, produktów regionalnych, wystawa prac uczestników stypendium twórczego dla uzdolnionej młodzieży z Mazowsza - Łucznica 2010, oraz stoiska Krus – u, Ośrodka Doradztwa Rolniczego i innych instytucji.

Organizatorzy nie zapomnieli też o dzieciach. Dla naszych milusińskich zorganizowano bezpłatny plac zabaw ufundowany przez sponsorów:

Państwa Mariolę i Tadeusza Rudzińskich - Zakład Elektroenergetyczny „ELTAR”
Pana Andrzeja Cyrańskiego – spółka „Jazal” w Małopolu BP
Pana Andrzeja Prokopowicza - Spółdzielnia Robót Budowlano – Drogowych z Tłuszcza
Państwa Marię i Tadeusza Krzyżanowskich – wypiek i sprzedaż cist domowych
Państwa Edytę i Sylwestra Kryszkiewiczów – firma reklamowa „REKPOL”
Państwa Iwonę i Marka Górczaków – usługi Ogólnobudowlane
Pana Andrzeja Olszewskiego - Stacja Paliw w Karpinie
Państwa Teresę i Mirosława Świętochowskich -(produkcja cegły MIREX w Chajętach)
Panią Ewę Wojsznis - Borkowską - Apteka w Dąbrówce
Państwa Halinę i Krzysztofa Królików - Zakład Ubezpieczeń, Firma Transportowa
Państwa Ewę i Krzysztofa Sadowskich - Sklep Spożywczo-Przemysłowy

Serdecznie dziękujemy także „cukiernikom” z terenu gminy – dzięki, którym delegacje dożynkowe oraz zaproszeni goście mogli skosztować pysznych wypieków:

Państwu Krystynie i Józefowi Banasiakom z Trojan
Państwu Agnieszce i Pawłowi Banasiakom z Trojan
Państwu Marii i Tadeuszowi Krzyżanowskim z Dąbrówki
Państwu Lidii i Sławomirowi Wronom z Guzowatki
Państwu Magdalenie i Mariuszowi Świerczewskim z Guzowatki
Państwu Dorocie i Dariuszowi Balcerom z Józefowa
Państwu Marzenie i Markowi Gawlikom z Marianowa
Małgorzacie i Stanisławowi Turkiewiczom z Dręszewa
Państwu Marii i Wiesławowi Dębowskim z Chruściel

Słodką niespodzianką, której każdy mógł spróbować był tort dożynkowy przygotowany specjalnie na tą uroczystość przez cukiernię państwa Haliny i Stanisława Augustyniaków z Dąbrówki.

Dożynki Powiatowo - Gminne w Dąbrówce poprzedziły kilkutygodniowe, intensywne prace Komitetu Organizacyjnego, w skład którego weszli: pracownicy Gminnego Centrum Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrówce, pracownicy Urzędu Gminy Dąbrówka, Zakładu Gospodarki Komunalnej, Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkola Samorządowego, Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrówce, radni i sołtysi na czele z Wójtem – Tadeuszem Bulikiem oraz Dyrektor GCK – Anną Maniecką.

Serdecznie podziękowania kierujemy do:

  • - Starostów Dożynkowych: Krystyny Żmijewskiej i Zbigniewa Gmurczyka, Pocztów Sztandarowych OSP, jeźdźców: Igora Augustyniaka, Piotra Podgórskiego, asysty Korowodu: Haliny i Stanisława Matusiaków, Urszuli i Zbigniewa Raniewiczów, muzykantów: Andrzeja Wawryło oraz Janusza Triznola, państwa Agnieszki i Marcina Szczapów, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kruszu, Anny Matak, Haliny Sarny za uświetnienie uroczystości dożynkowych
  • - prowadzących uroczystości dożynkowe: Agnieszki Gryglas, Ireneusza Zielińskiego. Agnieszki i Marcina Szczapów, Anny Gryglewicz, Katarzyny Bulik
  • - Strażaków z OSP z Dąbrówki, Tomasza Rurarza – Dyrektora Publicznego Gimnazjum im. T. Kościuszkiw Dąbrówce oraz Marioli Rębowskiej – Dyrektora Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrówce za udostępnienie sali
  • - Wawrzyńca Żmijewskiego, Józefa Kluska oraz Leszka Więcha za pomoc i udostępnienie materiałów do wykonania dekoracji dożynkowych
  • - Stanisława Wójcika, Elżbiety Sadowskiej, Kazimierza Jankowskiego, Justyny Parzydło, Andrzeja Cyrańskiego, jednostek OSP z terenu gminy, KGW z terenu gminy za zaangażowanie i pomoc w organizacji Dożynek


Dziękujemy wszystkim Państwu za czas i zaangażowanie, dzięki któremu osiągnęliśmy zadowolenie gości, mieszkańców i własną satysfakcję.


 

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31