Smaller Default Larger

7 grudnia w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce zebrały się dzieci z okolicznych przedszkoli i miejscowości. Sala widowiskowa była wypełniona po brzegi. Maluchy według własnego planu przestrzennego zajęły sobie odpowiednie miejsca. Powodem tego nadzwyczajnego spotkania, była wizyta pewnej znanej osobistości. Podczas oczekiwania na jej przybycie, dzieci głośno śpiewały o świętach, prezentach i o ich już spóźnionym gościu. Kiedy nareszcie pojawił się, bo budynku rozniósł się potężny wiwat: „Mikołaj!”.

Niemalże 200 osób wzięło udział w promocji albumu „Ocalić tożsamość”. Publikacja przygotowana przez Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce wzbudziła olbrzymie emocje. Fotografie prezentujące pokolenia mieszkańców ziemi dąbróweckiej tworzą album szczególny.

Prace nad publikacją trwały ponad rok. Gminne Centrum Kultury zebrało około 1000 starych fotografii prezentujących mieszkańców ziemi dąbróweckiej i kilkadziesiąt dokumentów. Najstarsze z nich są z początku XX wieku. Do publikacji wybrano ponad 200 zdjęć i dokumentów. Efekt końcowy prac zaprezentowano w piątek 16 grudnia.

29. września 2011 roku uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych ze szkół podstawowych z terenu gminy Dąbrówka wzięli udział w projekcie „Ginące zawody” realizowanym na terenie skansenu w Kuligowie. Miejsce to zachwyciło wszystkich swoim niepowtarzalnym klimatem. Chaty pokryte strzechą, starodawne urządzenia rolnicze oraz drewniane rzeźby sprawiały wrażenie jakby czas zatrzymał się tu w miejscu. Skansen wydaje się jakby skryty w otoczeniu drzew, przez co w jednej chwili można znaleźć się jakby w krainie „Starej baśni”.

Ludzie ambitni potrafią stworzyć coś z niczego. W ich głowach rodzi się pomysł do którego realizacji sumiennie dążą. Jak pisze dyrektor Warsfolk- Krzysztof Gąsiorek, myśl o stworzeniu międzynarodowego festiwalu folklorystycznego narodziła się w czasach akademickich.Pierwszy festiwal na którym Warszawa gościła zagraniczne delegacje odbył się w 2005r. Impreza okazała się być tym, czego brakowało na arenie imprez kulturalnych w naszym kraju. Warsfolk stał się imprezą cykliczną i rok w rok przyciąga coraz większą ilość sympatyków folkloru.

Karawana Europy jest projektem realizowanym przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki umożliwiającym mieszkańcom różnych terenów aktywne uczestniczenie w otwartych formach życia kulturalnego. Celem przedsięwzięcia jest m.in. kształtowanie aktywnej postawy u młodego odbiorcy, organizacja wolnego czasu wokół atrakcyjnych i bezpłatnych działań kulturalnych oraz modelowanie pozytywnych i prospołecznych wzorców zachowań poprzez wspólną zabawę. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rok w rok cieszy się coraz większą popularnością i ściąga coraz większe ilości zainteresowanych. W tym roku wystartowała 5 edycja wędrującego festiwalu sztuki i animacji, która w założeniu ma odwiedzenie 12 miejscowości z województwa mazowieckiego.

„Poszła do sadu narwała róż
Wije wianeczek z tych białych róż.
I wiła wianki śpiewała wciąż,
Który z kochanków będzie jej mąż”


W ciągu całego roku jest kilka dni szczególnych, radosnych, a przede wszystkim przepełnionych magią, na które uparcie czekamy. Do takich dni bez wątpienia należy Noc Świętojańska. Tego wieczoru ci, którzy chcą żyć w szczęściu i dostatku biorą udział w obrzędach, które mają im to zapewnić. Młodzi ludzie mają możliwość poczucia klimatu Nocy Kupalnej, poznania tradycji, a nawet - poprzez wróżby poznania swojej drugiej połówki.

Dzień Dziecka jest jednym z tych dni, w których możemy oczekiwać niezwykłych zdarzeń, zapadających w pamięć i wywołujących uśmiech nie tylko u najmłodszych, ale i u tych „dużych dzieci”.

Pod takim hasłem 21 maja w Bibliotece w Dąbrówce odbyło się spotkanie dla mam i ich pociech. Organizatorem spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna, firma Oriflame i Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce.

Ile tajemnic i myśli kryje się w małej główce dzieci? O czym marzą i jakie wspomnienia noszą w serduszku? 9 kwietnia na zajęciach Klubu Kubusia Puchatka organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Dąbrówce dzieci wspólnie stworzyły „Puchatkowy Pamiętnik”. W formie plastycznej ujęły najmilsze i najweselsze chwile jakie przeżyły. Znalazły się wśród nich postacie rodziców, przyjaciół oraz wspomnienia z wakacji. Wspólnie z panią prowadzącą wykonały stronę tytułową, przedziurkowały kartki i związały je wstążką. Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy na kolejne spotkanie.

Gminne Centrum Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Dąbrówce przygotowało na tegoroczne „Ferie zimowe” mnóstwo różnorodnych spotkań i atrakcji dla dzieci i młodzieży. Chcieliśmy zorganizować dzieciom czas, oderwać je od monotonnych domowych zajęć, ekranu telewizora i komputera. Cieszymy się bardzo, że tak ogromna liczba dzieci i młodzieży stała się uczestnikami naszej zimowej oferty i serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za przybycie. Dziękujemy za każdy dzień, za to, że mimo mrozu byliście z nami, że mogliśmy wspólnie pokonać zimową nudę. Mamy nadzieję, że chwile spędzone w Centrum, zajęcia oraz nauka na długo pozostaną w Waszej pamięci. Zapraszam do obejrzenia relacji z poszczególnych dni, proszę zobaczyć jak fantastycznie i twórczo dzieci mogą spędzać wolny czas.

Gminna Biblioteka Publiczna

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
Data : 2018-01-15
16
Data : 2018-01-16
17
Data : 2018-01-17
18
Data : 2018-01-18
19
Data : 2018-01-19
20
Data : 2018-01-20
21
Data : 2018-01-21
22
Data : 2018-01-22
23
Data : 2018-01-23
24
Data : 2018-01-24
25
Data : 2018-01-25
26
27
28
29
30
31