Smaller Default Larger

Każdy maluch wie, że niedobre psoty są odnotowane przez elfów na liście św. Mikołaja. Uroczy dziadek zlicza wszystkie złe uczynki w listopadzie i na podstawie uzyskanych wyników odwiedza tylko te najgrzeczniejsze dzieci.

29 listopada był w tym roku dniem niezwykle magicznym dla dzieci z terenu naszej gminy. Już od samego rana po korytarzach Szkoły Podstawowej im. C. K. Norwida w Dąbrówce krzątały się tajemnicze panie w długich sukniach, z różdżkami w dłoniach i ogromnymi kapeluszami na głowach.

„lecz aby drogę mierzyć przyszłą,
trzeba nam pomnieć skąd się wyszło”
C. K. Norwid


24 września w świetlicy wiejskich w Trojanach odbyła się sesja historyczna pt. „Nasza historia- nasza pamięć. Dąbrówka na historycznej mapie Mazowsza”. Sesji towarzyszyła wystawa prezentująca zdjęcia i dokumenty dotyczące historii gminy i parafii w Dąbrówce.

26 sierpnia w Dąbrówce odbyły się Dożynki Diecezjalno - Powiatowo - Gminne. Organizatorami uroczystości byli Biskup Diecezjalny Warszawsko - Praski - JE Arcybiskup Henryk Hoser, Starosta Wołomiński - Piotr Uściński, Wójt Gminy Dąbrówka - Tadeusz Bulik oraz Proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Dąbrówce - Ks. Jerzy Mackiewicz.

Dawno dawno temu… w noc z 21 na 22 czerwca mieszkańcy wsi zbierali się nad wodą. W czasach słowiańskich celem zebrań było oddanie czci dwóm żywiołom: ognia- sile męskiej, władczej, budującej oraz oddanie pokłonu sile żeńskiej, czyli wodzie, symbolizującej pramatkę- źródło życia. Była to najkrótsza noc w roku i nazywano ją Nocą Kupały. Przeprowadzane w jej trakcie zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj.

Z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrówce 24 maja w sali widowiskowej GCK odbył się spektakl pt. „ Magiczna księga Czarodziejki Arielki”. Przedstawienie wystawił Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa.

Historyczny korowód, wystawa z okazji 570. rocznicy erygowania dąbróweckiej parafii, atrakcje dla dorosłych i dzieci zgromadziły na festynie dziesiątki mieszkańców naszej gminy oraz gości.

Impreza była jednym z większych przedsięwzięć projektu „Śladami historii Dąbróweckiej Ziemi”. Od kilku miesięcy realizowane są różnorodne działania związane z historią gminy Dąbrówka. Projekt zakończy się sesją naukową i wystawą archiwalnych dokumentów i zdjęć. Całość koordynuje Gminne Centrum Kultury pod dyrekcją p. Anny Manieckiej. Patronat honorowy pełni Wójt Gminy Dąbrówka Tadeusz Bulik.

25 marca 2012 r. w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Dąbrówce odbył się trzeci z czterech niedzielnych koncertów Stabat Mater, zorganizowany przez starostwo powiatu wołomińskiego oraz wójtów gmin: Poświętne, Jadów, Dąbrówka, w VII rocznicę śmierci Jana Pawła II.

W ciągu dwóch tygodni ferii zimowych w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce odbył się szereg imprez przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Ostatniego dnia ferii 29 stycznia odbył się długo wyczekiwany bal karnawałowy „Rewia Bałwanków”. Mimo ostrego mrozu dzieci wraz z rodzicami licznie przybyli na zabawę. Kolorowa sala, światła, balony, serpentyny, a przede wszystkim bałwanki wzbudzały ciekawość. Wbrew zimowej aurze, atmosfera była gorąca – dzieci śmiało i szybko zapełniały parkiet zapraszając swoich rodziców do wspólnej zabawy. Oprócz tańców i pląsów było bardzo dużo konkursów i zabaw z nagrodami. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie drużyny – chłopców i dziewczynek.

Nadszedł 16 dzień stycznia. A co to oznacza? Ferie pełne magii w Gminnym Centrum Kultury czas zacząć!
Na tegoroczną przerwę zimową przygotowaliśmy dla dzieci mnóstwo niesamowitych atrakcji. Odbyły one podróż pełną niezapomnianych przygód. Uchyliły się przed nimi drzwi do świata cyrku, z zainteresowaniem wzięły udział w kreatywnych zajęciach rękodzieła, a oprócz tego zostały zaproszone na jedyne w swoim rodzaju przyjęcie urodzinowe! Na swej drodze spotkały także iluzjonistę oraz zdobywały medale w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, finiszując na balu karnawałowym. Pierwszy tydzień zapowiadał się niezwykle zachęcająco…

Gminna Biblioteka Publiczna

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
Data : 2018-01-15
16
Data : 2018-01-16
17
Data : 2018-01-17
18
Data : 2018-01-18
19
Data : 2018-01-19
20
Data : 2018-01-20
21
Data : 2018-01-21
22
Data : 2018-01-22
23
Data : 2018-01-23
24
Data : 2018-01-24
25
Data : 2018-01-25
26
27
28
29
30
31