Smaller Default Larger

Ludzie ambitni potrafią stworzyć coś z niczego. W ich głowach rodzi się pomysł do którego realizacji sumiennie dążą. Jak pisze dyrektor Warsfolk- Krzysztof Gąsiorek, myśl o stworzeniu międzynarodowego festiwalu folklorystycznego narodziła się w czasach akademickich.Pierwszy festiwal na którym Warszawa gościła zagraniczne delegacje odbył się w 2005r. Impreza okazała się być tym, czego brakowało na arenie imprez kulturalnych w naszym kraju. Warsfolk stał się imprezą cykliczną i rok w rok przyciąga coraz większą ilość sympatyków folkloru.

 

Już po debiucie festiwalu, pomysłem zainteresowało się Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce. Dzięki życzliwości Dyrektora Warsfolku od 2006r. naszą Gminę odwiedzają jego uczestnicy. Tutejsza impreza folklorystyczna przyjęła nazwę „Folklor w krainie Bugu” i tak samo jak ta warszawska ma swoich wielbicieli.

Tegoroczny „Folklor w Krainie Bugu” odbył się 27 sierpnia na placu przy Urzędzie Gminy. O godz. 17.30 zebranych przywitali Wójt Gminy Dąbrówka- Tadeusz Bulik i Dyrektor Gminnego Centrum Kultury- Anna Maniecka.

Po krótkiej zapowiedzi sceną zawładnął zespól ze Stalowej Woli. Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy" powstał w 1956 roku z istniejących już wcześniej samodzielnych grup artystycznych: wokalnej, tanecznej i instrumentalnej. Sama nazwa Zespołu wiąże się z regionem etnograficznym, zamieszkiwanym przez puszczańskich chłopów, zwanych od słowa las - „Lasowiakami". Niespodzianką dla nas była obecność drugiego zespołu. Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” powstał w 1952r. i jest reprezentacyjnym zespołem Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Kolorowe stroje tancerzy wirując po scenie przykuwały oczy zgromadzonych, a muzyka podbijała nogi do tańca. W związku z tym, że obydwa zespoły spieszyły się do Warszawy na kolejne występy, Wójt Gminy i Dyrektor Gminnego Centrum uroczyście pożegnali Grupy, wręczając im pamiątkowy kosz z regionalnymi przysmakami.


Po zespołach ze Stalowej Woli i Mielca, przyszła kolej na występy naszej gminnej reprezentacji. Czymś czym niewątpliwie możemy się pochwalić, są aż 4 zgrupowania Gospodyń Wiejskich. Każde z Kół wyróżnia się na tle innych- pomysłem na siebie, składem i sposobem prezentacji. Ciężko zdecydować które z nich jest najlepsze, dlatego zamiast rywalizować ze sobą, zawsze razem gościnnie umilają organizowane imprezy.
Koło Gospodyń Wiejskich z Chajęt jest najstarszym z Kół- liczy 49 lat i może właśnie dlatego ma się wrażenie że członkinie mogłyby wystąpić z zamkniętymi oczami. Koło Gospodyń Wiejskich z Chruściel podbija serca publiczności swoim optymizmem kierowanym w stronę widza podczas występów. Koło Gospodyń Wiejskich z Dąbrówki wyróżnia się opracowaniem szczegółów podczas swoich prezentacji, a Towarzystwo Gospodyń Wiejskich „Nadbużanki”- jako najmłodsze z kół zaskakuje pomysłami i aranżacjami swoich występów. Ich występy wplotły się pomiędzy występy uczestników VII Międzynarodowego Festiwalu Warsfolk.

Po występach naszych Rodaków przyszedł czas na grupy z zagranicy. W tym roku gościliśmy dwie, z których pierwsza pochodziła z Białorusi. Zespół „Svitanak” został założony w październiku 1984 roku. Ciekawa nazwa- Svitanak- oznacza porę dnia przed świtem, okres pomiędzy nocą a rankiem, przed wschodem słońca. Zespół został nazwany w ten sposób również ze względu na jego skład, który stanowią chłopcy, dziewczęta oraz młodzież w wieku od 5 do 28 lat. Repertuar grupy stanowią muzyka, pieśni oraz taniec. Muzyka oraz pieśni, które zostały bezpośrednio zasłyszane i spisane zostały wykonane na tradycyjnych, starożytnych instrumentach. Grupa swoim entuzjazmem motywowała do zabawy. Publiczność chętnie do niej dołączała , tym bardziej że rytmy i muzyka prezentowana przez zespół były bardzo zbliżone do naszych polskich, które zna każdy. Jedna z wokalistek za każdym razem prezentowała krótki opis każdego z wykonywanych utworów.

Występy tego dnia zakończyła reprezentacja Rumunii. Zespół Doruletul został założony w 2003 r. Powodem założenia był wysoki poziom i dokładność prezentowanego folkloru dzielnicy Ialomiţa, przez muzycznych i tanecznych amatorów zamieszkałych wieś Făcăeni. Ich zapał i chęć kultywowania tradycji ludowej spowodował powstanie formalnej grupy tanecznej, która działa do dziś. Niezwykle ciekawie obserwowało się tańce przez nich prezentowane, a jeszcze ciekawiej wyglądały próby naśladowania przez obserwatorów tych układów. Gracja i lekkość szybkich ruchów były nie do podrobienia. Specyficzne stroje dodawały uroku tej specyficznej choreografii.


Na zakończenie festiwalu Wójt Gminy Dąbrówka- Tadeusz Bulik, Przewodnicząca Rady Gminy- Agnieszka Gryglas i Dyrektor Gminnego Centrum Kultury- Anna Maniecka wręczyli reprezentacjom zagranicznym podziękowania i upominki w postaci koszy wypełnionymi regionalnymi przysmakami. Taki prezent trafił również do rąk Dyrektora Warsfolk festiwal- Pana Krzysztofa Gąsiorka. Dla Kół z naszej Gminy zostały przygotowane specjalnie ozdobione ludowym motywem, drewniane, pamiątkowe łyżki.

Po wręczeniu podziękowań, zespoły wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na wspólną kolację do Laskowa. Choć w planach była tylko konsumpcja naszych pysznych polskich dań, nie obeszło się bez tańca i śpiewu. Dość spontaniczna reakcja wszystkich zebranych okazała się być wspaniałym zwieńczeniem tego dnia.

Festiwal był drugim etapem projektu „Folklor w krainie Bugu” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4-Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i został zorganizowany przy udziale finansowym Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt w marcu 2010 roku był wybrany do dofinansowania przez Radę LGD „Partnerstwo Zalewu zegrzyńskiego”.

 

 

 

 

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Informacja opracowana przez Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4- LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013- Minister Rolnictwa i rozwoju wsi.

 

01
01
02
02
03
03
04
04
05
05
06
06
07
07
08
08
09
09
10
10
11
11
12
12
13
13
14
14
15
15
16
16
17
17
18
18
19
19
20
20
21
21
22
22
23
23
24
24
25
25
26
26
 

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31