Smaller Default Larger
Image
Zespół Ludowy Przepióreczka
22 sierpnia w skansenie w Kuligowie odbyła się impreza pt. „Folklor w krainie Bugu”, której organizatorami byli Wójt Gminy Dąbrówka, Gminne Centrum Kultury oraz Fundacja „Dziedzictwo Nadbużańskie”. Honorowy patronat nad świętem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, pan Adam Struzik. Impreza była współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17 00. Przybyłych gości przywitała Anna Maniecka- dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce. Dzięki panu Wojciechowi Urmanowskiemu impreza miała miejsce w malowniczej scenerii - chaty pokryte strzechą, zabytkowe sprzęty, niesamowite rzeĽby itp. Wszystko to nadało swoisty klimat i sprawiło, że dało się odczuć prawdziwą atmosferę chłopskiego życia oraz tradycji z nim związanych.


Jako pierwsze wystąpiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Chajęt - najstarszy rodzimy zespół ludowy na terenie naszej gminy. Członkinie koła śpiewają i propagują ludową kulturę już od 47 lat. Zaprezentował się również Zespół Ludowy „Dąbrowianki oraz KGW z Chruściel. Panie ubrane w barwne, ludowe stroje podkreślały doniosłość święta, a przede wszystkim wprowadzały publiczność w sielankowy nastrój. Gościnnie wystąpił Zespół Ludowy „Przepióreczka” z Jackowa Górnego, pod kierownictwem pani Aleksandry Kalinowskiej. Dzieci oraz młodzież zaprezentowały piękne tańce ludowe.


Główną atrakcją imprezy był udział uczestników V Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Warsfolk 2009. Jako pierwszy wystąpił zespół „ Pastourelles de Campan” z Francji. Został założony w 1918 r. przez Yvonne Arene Cuille. Liczy 70 członków. Była to ich druga wizyta w Polsce. Zespół uczestniczył m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich, gdzie otrzymał Srebrną Ciupagę. Występował także w Katarze, Chorwacji, Rumunii, na Węgrzech i we Włoszech. Nie można nie wspomnieć o występach dla Królowej Elżbiety II, w paryskim „ Palais de Chaillot”. Zespół zaprezentował się w tradycyjnych strojach. W swoim występie pokazał codzienne zwyczaje rolników żyjących u schyłku XIX wieku. Przedstawiono ceremonie nawiązujące do 4 pór roku, a każda z nich miała świątecznyi uroczysty charakter. Widownia była zachwycona występem.


Kolejnym zespołem, który uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Warsfolk 2009 był zespół Kelmiküla z Estonii. Został on założony w 1965 r. Kelmiküla to nazwa historycznej części Tallinna, który jest ojczyzną oraz miejscem prób tanecznych tego estońskiego zespołu.


Tańce prezentowane przez zespół mają swoje korzenie w folklorze północnych wybrzeży Estonii, wysp Zachodniej Estonii oraz na południowym wschodzie tego kraju, gdzie tradycje kultury ludowej są wciąż żywe. Korzenie tańca zespołu Kelmiküla sięgają XIII wieku, kiedy to powstały tańce obrzędowe, czyli tańce związane z określonymi zwyczajami ludowymi. Grupa zajmuje się również tańcem marynarskim oraz salonowym. Uwagę widzów przykuwały pięknie haftowane stroje.


Imprezie towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Wystawy: prac plastycznych uczestników Stypendium Twórczego dla Uzdolnionej Młodzieży z Mazowsza: Adrianny Pulczyńskiej, Agnieszki Kaszuby i Moniki Kokoszy, IX Powiatowego Pleneru Malarskiego „ Wspomnienie miejsc dzieciństwa Cypriana Norwida” oraz wystawa malarstwa Elżbiety Rączki, Mirosława Stempczyńskiego i Danuty Kamińskiej.


Na zakończenie imprezy organizatorzy wręczyli podziękowania i drobne upominki wszystkim występującym za propagowanie folkloru, popularyzację kultury, tradycji tańców oraz pieśni ludowych.


Zespoły prezentujące się podczas święta „ Folklor w krainie Bugu” spotkały się ponownie na wspólnej kolacji. Goście zza granicy mieli możliwość skosztowania tradycyjnych polskich potraw. Pomimo różnic językowych i kulturowych śpiewom i tańcom nie było końca. Wśród zaproszonych dało się odczuć niesamowitą i przyjazną atmosferę.


Martyna ¦lesicka

Image
Zespół Folklorystyczny Kelmiküla z Estonii
Image
Zespół Ludowy Przepióreczka
Image
Zespół Ludowy Przepióreczka
Image
Zespół Ludowy Przepióreczka

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30