Smaller Default Larger

Dożynki Gminne, czyli obrzędowe ścięcie ostatnich kłosów zboża i uroczyste złożenie przed ołtarzem uwitych wieńców, darów i plonów ziemi przez gospodarzy z naszej Gminy odbyły się 21 sierpnia br. w Dąbrówce.


Pierwotnie sens obrzędowych praktyk związany był z zakończeniem żniw i miał istotne znaczenie dla gospodarza, który kończąc żniwa wyplatał wianek z kłosów, wkładał go na kosę i tak wracał do domu, gdzie żona przyjmowała go wieczerzą. Z biegiem lat dożynki zmieniały swoją formę i zaczęto je traktować bardziej jako zabawę i dodatkowe wynagrodzenia dla żniwiarzy, niż praktykę obrzędową. Dożynki stały się imprezą ludową uświetnioną występami artystów, kiermaszami, wystawami i zawodami sportowymi.
Tak też obchodziliśmy tegoroczne Święto Plonów...
Uroczystości dożynkowe rozpoczęto przemarszem Korowodu Dożynkowego od pomnika Tadeusza Kościuszki na plac przed Urzędem Gminy. Na czele pochodu szły poczty sztandarowe OSP Gminy Dąbrówka, za którymi jechały barwnie przybrane wozy: rozśpiewane "Dąbrowianki" i Starostowie Dożynek: Ryszard Klusek - mieszkaniec wsi Ślężany i Justyna Kaczmarczyk - mieszkanka wsi Małopole. Za nimi podążały zespoły ludowe i delegacje z poszczególnych sołectw z wieńcami, darami i koszami z plonami.

Barwny korowód zatrzymał się tuż przy Ołtarzu. Po prezentacji wieńców dożynkowych, w obecności zaproszonych gości i Wójta Gminy Dąbrówka, rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, którą celebrowali: ks. Stanisław Czajka - proboszcz Parafii Dąbrówka i ks. Romuald Szczodrowski – Dyr. Instytutu Misyjnego w Warszawie.
W swoim wystąpieniu Wójt Gminy Dąbrówka - Tadeusz Bulik, podziękował rolnikom za ich codzienną, ciężką pracę, przywiązanie do dąbróweckiej ziemi, kultywowanie tradycji i dziedzictwa polskiej wsi.

Uroczystość zakończyło tradycyjne dzielenie się chlebem, złożonym na ręce Gospodarzy Dożynek przez Starostów i pozostałe delegacje, między osobami zebranymi na placu.
Ogłoszono również wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec. Tegoroczne wieńce wyróżniały się ciekawymi motywami religijnymi toteż, Jury miało ciężki orzech do zgryzienia. Po burzliwych naradach Komisja w składzie:
- Jerzy Janiak – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wołominie,
- Mieczysława Kaska – Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Tłuszczu,
- Anna Karłowicz – nauczyciel, plastyk w Publicznym Gimnazjum w Dąbrówce,
przyznała:
I miejsce - KGW z Zabrodzia,
II miejsce - KGW z Dąbrówki,
III miejsce - mieszkańcom wsi Lasków.

Poza tym Komisja wyróżniła dyplomami i nagrodami pieniężnymi wszystkie pozostałe 15 prezentowanych wieńców m.in. z: Działów Czarnowskich, Dręszewa, Guzowatki, Kołakowa, Kowalichy, Małopola, Trojan, Akcji Katolickiej z Ludwinowa i Stasiopola oraz z KGW z Chajęt, Chruściel i gościnnie przybyłych na tę uroczystość KGW z Woli Rasztowskiej, Roszczepu, Miąsego, Głuch i Ręczaj Polskich.

Około godziny 14.00 przybyłych gości i mieszkańców Gminy powitała Dyrektor Gminnego Centrum Kultury – p. Anna Maniecka i tym samym rozpoczęła się część artystyczna dożynek Festyn dożynkowy uświetniły znakomite występy zaproszonych zespołów: Ludowego Zespołu Artystycznego "PROMNI" - z SGGW, Dziecięcego Zespołu Ludowego "PRZEPIÓRECZKA" –z Jackowa Górnego, Kół Gospodyń Wiejskich oraz Młodzieżowego Zespołu Ludowego z Kuligowa.

W międzyczasie można było obejrzeć wiele ciekawych wystaw, m.in.: płodów rolnych - zorganizowaną przez Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego, wystawę fotograficzną "Rolnicy Gminy Dąbrówka", przepiękne prace plastyczne Ewy Klusek ze Ślężan, Doroty Augustyniak z Laskowa i Pauliny Jeziorskiej z Wszebor - uczestniczek stypendium twórczego dla uzdolnionych dzieci Mazowsza, wystawę starych maszyn i narzędzi rolniczych p.Wojciecha Urmanowskiego, jak również odwiedzić stoiska: pszczelarzy, piekarni "Żytnia" z Dąbrówki lub promocyjne stoisko Gminnego Centrum Informacji.

Organizatorzy nie zapomnieli też o dzieciach. Dla naszych milusińskich zorganizowano bezpłatny plac zabaw: dmuchaną zjeżdżalnię, zamek oraz karuzelę. Zainteresowani mogli obejrzeć II Towarzyskie Zawody Hippiczne w skokach przez przeszkody o puchar Wójta Gminy Dąbrówka.
W trakcie trwania festynu ogłoszono i nagrodzono laureatów konkursu "Gospodarstwo rolne bezpieczne dla człowieka i środowiska naturalnego". Klasyfikacja zwycięzców przedstawia się następująco:

I miejsce: Barbara i Wawrzyniec Babańczyk z Zaścień,
II miejsce: Maria i Tadeusz Pawlak z Marianowa,
III miejsce: Barbara i Józef Klusek z Dręszewa.

Nie był to jednak koniec atrakcji. Zgromadzeni na placu uczestnicy festynu z zapartym tchem oczekiwali na biesiadę cygańską. Planowany dwugodzinny występ grupy „Robert Gabor i jego tabor”znacznie się przedłużył. Publiczność wręcz oszalała na punkcie cygańskich melodii i rytmów, a bisom nie było końcaĄ

Dla wytrwałych, na koniec obchodów dożynkowych przygotowano jeszcze zabawę taneczną, którą poprowadził zespół "Gratis".

Tak rozbawiona Dąbrówka zapewne świętowałaby do rana, gdyby nie fakt, że od poniedziałku znowu powrót do pracy i szarej rzeczywistości - ale za to, jakie wspomnienia …

Święto plonów poprzedziły kilkutygodniowe, intensywne prace Komitetu Organizacyjnego w skład, którego weszli: pracownicy UG, GCK, KGW z Panem Wójtem – Tadeuszem Bulikiem i Dyrektor GCK – Anną Maniecką na czele. Długa jest lista osób i instytucji bezinteresownie pomagających w organizacji dożynek. Wszystkim składamy gorące podziękowania.

Dziękujemy także za wsparcie finansowe przy organizacji placu zabaw dla dzieci naszym sponsorom: Marioli i Tadeuszowi Rudzińskim, Danucie i Tadeuszu Nasiłowskim, Grażynie i Tadeuszowi Stańczakom, Bożenie i Stanisławowi Marcinkiewiczom, Beacie i Krzysztofowi Rasińskim, Wiolecie i Wojciechowi Rasińskim, Tomaszowi Paradowskiemu, Zdzisławowi Klińskiemu, Barbarze i Stanisławowi Kryszkiewiczom, Małgorzacie i Sławomirowi Banaś, Marii i Jackowi Skłodowskim, Andrzejowi Olszewskiemu, Wacławowi Zielińskiemu, Sylwestrowi Szczęsnemu, Anecie i Mariuszowi Kowalskim, Iwonie i Markowi Górczakom, Andrzejowi Cyrańskiemu, Zdzisławowi Rydzewskiemu oraz za wsparcie rzeczowe: Elżbiecie i Czesławowi Rucińskim, Witalisowi Konopce, Renacie Pełce, Halinie i Stanisławowi Augustyniakom.

J.K.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31