Smaller Default Larger

„POD BOKI I Z PRZYTUPEM”

Choreografia - Leszek REMBOWSKI, Romana AGNEL
Kostiumy-Monika POLAK-LUŚCIŃSKA
Wykonawcy:
Tancerze Baletu Dworskiego CRACOVIA DANZA Alicja PETRUS / Agata JÓŹWIK, Jan FEĆKO / Łukasz SZKIŁĄDŹ Kornelia GRĄDZKA skrzypce Marta GUZIK fortepian

 

 

 

 

Zamiłowanie do pieśni, do tańca, stanowiło od wieków wybitną cechę charakteru Polaków" - pisał Zygmunt Gloger zastanawiając się, jakie więzi najmocniej łączyły nas przez stulecia. Szczególnie istotną rolę w naszych dziejach odegrały tańce. Kształtują one rytm dziecięcych piosenek, kolęd, pieśni patriotycznych. Są dla nas ważną tradycją, szczególnie wypowiedzianą historią, którą każdy winien nosić w pamięci i w sercu. Na czym polega fenomen tańców polskich? Co odróżnia je od innych tańców europejskich i od siebie nawzajem? Skąd czerpiemy informacje o tym, jak np. tańczono mazura w XIX wieku? Jakie miejsce zajmują one dziś w naszej kulturze?


Poszukując odpowiedzi na powyższe pytania sięgnięto po dzieła czołowych polskich kom-pozytorów. Nurt stylizowanych polonezów, kujawiaków i oberków otworzył Fryderyk Chopin, który wprowadził rytmy tańców szlacheckich i ludowych w świat muzyki artystycznej o naj¬wyższej randze. W czasach nam bliższych, mimo wielości kierunków, stylów i technik kompozy¬torskich, folklor wciąż jest czynnikiem inspirującym wyobraźnię twórców, czego dowodem są kompozycje Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego czy Henryka Mikołaja Góreckiego, które wypełnią program niniejszego koncertu. Zostanie on zrealizowany w trzech odsłonach. Najpierw odwiedzimy szlachecki dworek i jego mieszkańców, którzy każ¬dy bal rozpoczynali tradycyjnie polonezem. To najważniejszy z polskich tańców narodowych, nazywany wizytówką polskiej szlachty, reprezentacyjny taniec magnackich i królewskich uro¬czystości, pełen godności i majestatu, o którym pisano, że „jak żaden łączy w sobie uprzej¬mość i powagę". Ze środowiskiem szlacheckim związany jest także zadzierżysty, skoczny mazur, w XIX wieku znany i tańczony w salonach całej Europy. Następnie powolny kujawiak i żwawy oberek poprowadzą nas na łąki i pola, gdzie miłosne westchnienia łączą się z szumem wiatru, a stamtąd, na zakończenie, przeniesiemy się na krakowskie wesele.


Polskie tańce, powszechnie uważane za nasz narodowy skarb, mają bogatą i długą historię, dlatego pozwalają poznać dawne zwyczaje, ubiory, styl życia. Są istotnym elementem tradycji, którą chcemy przekazać kolejnym pokoleniom. Z tego powodu do szlacheckiego dworku i na ludową zabawę zaprosimy także młodszych słuchaczy. Mamy nadzieję, że zróżnicowane cho¬reografie polskich tańców, scenki pantomimiczne nawiązujące do świata kultury staropolskiej oraz barwne, bogate i oryginalne stroje tancerzy spodobają się również dzieciom.

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Popularne Książki

Marcin Trzciński, były konfederat barski, wraca po wieloletnim...

Więcej...

Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem....

Więcej...

Gdy świat wali się nam na głowę, trzeba brać sprawy w swoje...

Więcej...