Smaller Default Larger

Ze Lwowa, Czerkasów, Kijowa, Łucka, Charkowa i innych miast przyjechali do Dąbrówki dziennikarze mediów ukraińskich. Spotkali się m.in. z wójtem Radosławem Korzeniewskim. Największe wrażenie na gościach wywarła szkoła w Józefowie i cukiernia państwa Moniki i Roberta Szczepaników z Ludwinowa.
Co składa się na budżet gminy? Jak wygląda dowóz dzieci do szkół? Z czego żyją mieszkańcy gminy? Jak wyglądają gminne inwestycje? Z jakich środków są prowadzone? Na te i inne pytania gości odpowiadali: wójt Radosław Korzeniewski, zastępca Zenon Zadróżny, przewodniczący rady Marcin Kaczmarczyk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury Anna Maniecka i kierownik referatu inwestycji Ireneusz Zieliński.


Spotkanie w bardzo przyjaznej atmosferze było na bieżąco relacjonowane do ukraińskich mediów przez Internet. Na gościach bardzo duże wrażenie zrobił sam budynek Gminnego Centrum Kultury, w którym władze gminy spotkały się z dziennikarzami.
Na Ukrainie trwa obecnie proces decentralizacji. Dziennikarze, którzy przyjechali do Dąbrówki, w czasie tygodniowego pobytu w Polsce poznawali polskie doświadczenia procesu decentralizacji.


Oprócz samej Dąbrówki goście odwiedzili Zespół Szkół w Józefowie, gdzie spotkali się z p. dyrektor Małgorzatą Kozioł. Na dziennikarzach bardzo duże wrażenie zrobiła współpraca placówki z rodzicami. Podziwiali zmodernizowany budynek szkoły, boisko i halę sportową a także wystawione na korytarzach szkolnych… pojemniki do segregacji śmieci.


Pytaniami został zasypany pan Tomasz Jaworski z Kołakowa, który swoje gospodarstwo zmodernizował m.in. ze środków unijnych. Dla gości ze Wschodu to świetny przykład tego, że w zmieniającej się sytuacji gospodarczej młodzi ludzie widzą swoją przyszłość w rolnictwie.
Szczególnie słodko było podczas wizyty u Państwa Moniki i Roberta Szczepaników z Ludwinowa. Cukiernia produkująca hurtowe ilości ciasta domowego, której początek dała mama pana Roberta piekąc w domu ciasta i sprzedając na targu, to świetny przykład lokalnego, dobrze rozwijającego się biznesu.
- Jak sobie państwo radzą z konkurencją? – pytali dziennikarze.
– Jakością – krótko odpowiedziała pani Monika.


Cukiernia z Ludwinowa to domowe ciasta w pełnym wymiarze: tylko naturalne składniki, tygodniowo kilkaset jaj, tony śmietany, mąki…. Pycha. Degustacja, która zakończyła wizytę, była dowodem na to, że lokalny wiejski biznes może być jak… niebo w gębie.
Dąbrówka? Palce lizać!


Zorganizowana przez Fundację Towarzystwo Demokratyczne Wschód wizyta studyjna dziennikarzy ukraińskich mediów w Polsce była współfinansowana w ramach programu International Technical Assistance Project „Skat Consulting LTD./ Swiss-Ukrainian Decentralisation Support Project” DESPRO oraz programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.


Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
This [article] was funded [in part] by a grant from the International Technical Assistance Project „Skat Consulting LTD./ Swiss-Ukrainian Decentralisation Support Project” DESPRO. The opinions, findings and conclusions stated herein are those of the author[s] and do not necessarily reflect those of the International Technical Assistance Project „Skat Consulting LTD./ Swiss- Ukrainian Decentralisation Support Project” DESPRO.

 

001
001
002
002
003
003
004
004
005
005
006
006
007
007
008
008
009
009
010
010
011
011
012
012
013
013
 
044 goscie z ukrainy

Gminna Biblioteka Publiczna

KALENDARZ WYDARZEŃ

nck

starostwo

 MKiN2

pzz
Biblioteka Narodowa

LGRZZLOGO skansen 2012

logo-catl2
logo-karta

pr bibliotekfundacja-orange

Logo-SMC-03B
logoplaton

SELKARmerlin logo


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa